ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

حملات هوایی امریکا، قاتل غیر نظامیان افغانستان

۱۳۹۶-۰۸-۳۰

تلفات غیر نظامیان، یکی از نگرانی‌های جدی و روایت‌های تلخ جنگ در افغانستان است. جنگ و خشونت‌ها در افغانستان در طول چند سال گذشته، تقریباً هر روز از غیر نظامیان قربانی می‌گیرد. یک گزارش سازمان یوناما نشان می‌دهد که شمار تلفات جنگی در افغانستان، تنها در سال 2016 به بیشتر از 11 هزار تن (به شمول 3489 کشته و 7920 زخمی) می‌رسد.

بخشی اعظم از این تلفات، ناشی از حملات انتحاری و جنگ‌های رو در روی نیروهای مسلح مخالف دولت در نقاط مختلف کشور بوده است. بخشی از این تلفات نیز ناشی از عملیات‌ نظامی نیروهای ایتلاف به رهبری ایالات متحده‌ی امریکا بوده است.

حملات هوایی نیروهای ایتلاف به رهبری امریکا، از سال‌ها مورد اعتراض مقامات ارشد دولت افغانستان قرار داشته است. این حملات یکی از جدی‌ترین دلایل اختلافات حامد کرزی رییس‌جمهور پیشین افغانستان با امریکا بود. آقای کرزی بارها با انتقاد از این حملات، آنرا «جنایت بزرگ بشری» و «نقض حاکمیت ملی» افغانستان خوانده است. او در یکی از آخرین سخنرانی‌هایش گفت: «این حملات نه تنها از غیرنظامیان بلکه از نظامیان افغان نیز قربانی می‌گیرد. حملات هوایی خارجی‌ها دستاوردی جز کشتار انسان‌های بی‌گناه و تخریب منازل مسکونی و زیرساخت‌های کشور ندارد. این حملات به تأمین صلح کمک نمی‌کند و برعکس، باعث گسترش جنگ می‌شود». آقای کرزی از دولت نَو افغانستان خواسته بود که اجازه‌ی عملیات‌هوایی را به امریکا ندهد.

وحید مژده تحلیل‌گر مسایل سیاسی در مصاحبه با اسپوتنیک می‌گوید که نیروهای ایتلاف بارها زنان و کودکان بی‌گناه را مورد حمله‌ی هوایی قرار داده اند و مردم از این بابت بسیار نگران و ناراحت استند. آقای مژده گفت:

«در هر ولایتی که این عملیات‌ اجرا می‌شود نیروهای خارجی گفته‌اند که تمام کسانی که کشته شده‌اند طالب بودند و غیر نظامی نبودند. برای همین اتفاق افتاده است که مردم اجساد را روی شانه‌های خود تا مراکز ولایات و ولسوالی‌ها آورده اند تا ثابت کنند که این‌ها (قربانیان) غیر نظامیان، اطفال و زنان بوده اند.»

وحید مژده باورمند است که دولت افغانستان توجهی به کشته‌شدن غیر نظامیان در این حملات نمی‌کند. او دولت افغانستان را «دست‌نشانده» می‌خواند و تصریح می‌کند:

«ما یک حکومت داریم که هر چی امریکایی‌ها بگویند، قبول می‌کند. برای این‌ها (رهبران حکومت) مهم نیست کِی در کجا کشته می‌شود. هر کس که کشته می‌شود می‌گویند طالب است.»

آقای مژده می‌گوید:

«این حرف من نیست، بعضی از اعضای پارلمان افغانستان می‌گویند که در جاهایی که داعش وجود دارد حملات هوایی صورت نمی‌گیرد و حتا در جاهایی که ما شاهد جنگ طالبان با داعش استیم، طیاره‌های امریکایی مواضع طالبان را بمباردمان می‌کنند.»

به گفته‌ی آقای مژده، جنگ افغانستان، جنگ بر علیه تروریزم نیست.

«این جنگ بر علیۀ تروریزم نیست، این جنگ ابعاد مختلف دارد. امریکا به خاطر منافع خود جنگ را در افغانستان به راه انداخته است، به هیچ وجه نمی‌توانیم بگوییم که در این جنگ صداقت وجود دارد.»

در حالی‌که گزارش UNAMA نشان می‌دهد که در سال 2016 عملیات هوایی توسط نیروهای امریکایی و حکومت افغانستان، منجر به کشته شدن 250 فرد ملکی و زخمی شدن 340 تن دیگر گردیده اند و این آمار تقریباً دو برابر آمار کشته شده‌گان و زخمی‌ها در سال گذشته می باشد. 

عزیز رفیعی، رییس مجتمع جامعۀ مدنی افغانستان به اسپوتنیک می‌گوید که تلفات ملکی یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌‌های جنگ افغانستان است و سبب «افزایش نفرت مردم از طرف‌های جنگ» در کشور می‌شود و ایالات متحده‌ی امریکا را در زمینه‌ی نداشتن تعریف‌ درست از دشمن مورد انتقاد قرار می‌دهد: «تعریف دوست و دشمن در جنگ اتهامات زیادی را به وجود می‌آورد. دولت افغانستان در هیچ استراتیژی دشمن را درست تعریف نکرده است و ایالات متحده‌ی امریکا نیز دوست و دشمن را دقیق تعریف نکرده است. امریکا گاهی طالبان را دوست می‌خواند و گاهی دشمن، چنانچه آن‌ها باری اعلام کردند که طالبان دیگر برای آن‌ها یک تهدید به حساب نمی‌رود.»

آقای رفیعی می‌گوید:

«هیچ نوع قواعدی برای کاهش تلفات ملکی در نظر گرفته نشده است. طرفین جنگ باید بر اساس قوانین و موافقات بین‌المللی از جمله توافق ژنو از کشتار افراد ملکی جلوگیری کنند. اما هر دو طرف جنگ از مردم ملکی سپر می‌سازند. جنگ‌جویان به شهرها هجوم می‌آورند و سبب کشتن مردم ملکی می‌شوند و دولت افغانستان و هم پیمانان خارجی هم  با مانورها سبب کشتن مردم ملکی می‌شوند.»

آقای رفیعی استراتیژی ایالات متحده‌ی امریکا را برای حل معضل افغانستان کافی نمی‌داند:

«هیچ استراتیژی که جداً از یک استراتیژی دقیق توسعه‌یی برای افغانستان باشد، کارا نیست. افغانستان به توسعه‌ی متوازن و برابر نیاز دارد که بتواند در تمام کشور نحوی آرامش و سکون را به مردم وعده بدهد.»

آقای رفیعی در نظر گرفته نشدن بحث عدالت و چگونه‌گی برخورد با کسانی که در چند دهه‌ی گذشته سبب کشته شدن مردم ملکی شده اند نیز از مشکلات اساسی بر سر راه موفقیت استراتیژی جنگ در افغانستان است.

نگرانی‌ها از افزایش تلفات ملکی در جریان عملیات‌ هوایی نیروهای غربی در افغانستان، انتقاد نهادهای جهانی حقوق‌بشر را نیز به همراه داشته است. در تازه‌ترین مورد دیده‌بان جهانی حقوق بشر در نامه‌یی به وزیر دفاع امریکا، از این کشور خواست تا در زمینه‌ی کاهش تلفات ملکی در حملات هوایی آن‌ها، دست به کار شود.

 

 

براد آدامز، رییس بخش آسیایی سازمان دیده‌بان حقوق بشر، گفته است:

«افزایش تعداد تلفات و زخمیان افراد ملکی به اثر حملات هوایی ایالات متحده در افغانستان این نگرانی‌ها را به وجود می‌آورد که طرزالعمل‌های انتخاب شده برای اجرای عملیات‌ هوایی ضعیف و ناکارآمد هستند.»

اما در شرایطی که از یک‌سو گسترش فعالیت‌های شورشیان طالب و داعش از مردم افغانستان قربانی می‌گیرد و از سوی دیگر عملیات‌ هوایی نیروهای ایتلاف سبب کشته‌شدن افراد ملکی می‌شود، مردم افغانستان چه راه حلی برای رسیدن به شرایط بهتر و صلح‌آمیز دارند؟

عزیر رفیعی رییس مجتمع جامعه‌ی مدنی افغانستان می‌گوید:

«استراتیزی‌های کنونی با شرایط زمانی افغانستان قابل تطبیق نیست. اگر واقعاً اراده‌ی برای پایان جنگ از سوی خارجی‌ها وجود داشته باشد، آن‌ها باید نیروهای نظامی افغانستان را به طور کامل تقویت کنند. در صورتی‌که نیروهای مسلح افغانستان تصمیم‌گیرنده‌ی اصلی در عملیات‌ نباشند هیچ امیدی به صلح در کشور وجود ندارد و استراتیژی جدید امریکا نیز، بدون استراتیژی جامع برای توسعه‌ی افغانستان به صلح منجر نمی‌شود.»

وحید مژده، تحلیلگر مسایل سیاسی اما، مهم‌ترین نیاز برای رسیدن به صلح را «خروج نیروهای خارجی از افغانستان» عنوان می‌کند:

«مردم افغانستان باید خواهان خروج نیروهای خارجی از کشور شوند، به جای اعتماد به امریکا، باید مردم بر همدیگر اعتماد کنند. مردم افغانستان درگیر اختلافات قومی و هزاران اختلاف دیگر استند که خارجی‌ها مقصر به وجود آمدن این اختلاف بین مردم استند و تا زمانی‌که خارجی‌ها با این شرایط در کشور حضور داشته باشند، ما امید نداریم که صلح در کشور برقرار شود.»
عکاس: الهام حسین قاطع

معرفی نشدن ناظران انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات 2018-10-09

ناظران داخلی و خارجی این روند از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.