ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

نظریات روسیه در مبارزه با داعش در افغانستان مهم است

۱۳۹۶-۰۸-۰۹

ملک ستیز، پژوهشکر امور بین‌الملل گفته است که برای مبارزه با داعش ایجاد یک گروه ضربتی منطقه‌یی از دولت‌های آسیای میانه، روسیه، افغانستان و ایران لازم است و این گروه باید از تاکتیک‌های جنگ در برابر داعش در خاورمیانه استفاده کند.

 

 به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری صدای افغان(آوا)، ملک ستیز پژوهشگر امور بین الملل در یادداشتی در صفحه‌ی فیسبوک خویش خطاب به رییس اجرایی و رییس جمهور گفته که فکر داعشیزم در کشور رو به گسترش است. حملات ددمنشانه‌ی داعش پایتخت را از همه‌سو فرا گرفته است. داعشیزم هم‌گرایی عقیدتی مردم افغانستان را هدف قرار داده است. داعشیان به محلات استدعا و پناه‌گاه‌های مذهبی گروه بزرگی از پیروان دین اسلام حمله می‌کنند و انسان‌های بی‌گناه را بی‌رحمانه به خاک و خون می‌کشانند.

وی گفته که این راهکار داعش در درازمدت به شدت خطرناک تحلیل می‌شود و حتا فرایند ملت‌سازی را از ذهنیت اجتماعی می‌رباید. داعش در خاورمیانه روبه اضمحلال است و افغانستان را که توجه خاص جهان را به خود جلب کرده است به میدان جنگ تبدیل می‌کند.

وی نوشته که من به این باورم که داعشیزم را نبود هم‌گرایی ملی در افغانستان زمین و زمینه بیش‌تر می‌دهد. آن‌ها گروه‌های اجتماعی را به قبیله‌های درهم‌آمیخته، به‌جان هم‌دیگر می‌اندازند. با تأسف رهبران سیاسی به گونه‌ی نا آگاهانه با پیوستن به گرایش‌های تباری، فضا را برای داعشیزیم فراهم‌تر می‌سازند.

او با چند پیشنهاد در زمینه‌ی نابودی داعش در افغانستان نوشت: برای مبارزه با داعش هم‌گرایی بیش‌تر با دولت روسیه و دولت‌های آسیای مرکزی که تجارب موفقانه‌تری در سرنگونی این گروه خطرناک دارند، فراهم گردد. دولت افغانستان ابتکار هم‌آهنگی استراتژیک را برای محدودسازی نقش داعش در افغانستان و مرزهای استراتژیک روسیه و آسیای میانه به دست گیرد.

این پژوهشگر کشور تصریح کرد: ایالات متحده امریکا و اروپا را باید به این هم‌گرایی استراتژیکِ دولت افغانستان با آسیای میانه و روسیه قانع ساخت. اگر دولت افغانستان بتواند با لابی‌گریِ فعال، هم‌گرایی استراتژیک میان روسیه و امریکا را برای محدودیت داعش در جغرافیای افغانستان فراهم سازد، بی‌گمان حملاتِ داعش در کابل و شهرهای بزرگ کاهش یافته و به مرور زمان ناپدید خواهد شد. اگر غرب به این هم‌گرایی نپیوندد، گرایش حمایت آن از داعشیزم توجیه‌پذیر خواهد شد.

وی پیشنهاد کرد که برای مبارزه با داعش گروه ضربتی منطقه‌یی از دولت‌های آسیای میانه، روسیه، افغانستان و ایران راه‌اندازی گردد. این گروه از تاکتیک‌های جنگ در برابر داعش در خاورمیانه استفاده گردد.

آقای ستیز در پایان نوشت: داعش خطر منطقه‌یی و جهانی است. دولت‌های منطقه از این روی‌کرد دولت افغانستان استقبال خواهند کرد. داعش را نمی‌توان با دیپلوماسی به مصالحه و هم‌گرایی دعوت کرد. از همین حالا باید درک کرد که هنوز دیر نیست و باید برای مقابله با داعش هُشیارانه شامل بازی شد. اگر دولت افغانستان در حالت دفاعی در برابر داعش قرار گیرد، گسترش دامنه‌ی داعش موجودیت افغانستان را تهدید خواهد کرد.
عکاس: الهام حسین قاطع

طالبان پنج کارمند ماین روبی را در کندهار به گلوله بستند 2018-05-21

مسوولان امنیتی کندهار می‌گویند، این کارمندان که مصروف ماین روبی مسیر پروژه تاپی در ولسوالی میوند کندهار بودند، هدف حمله مسلحانه قرار گرفتند.

طالبان با حملات می خواهند میان مردم فاصله ایجاد کنند 2018-05-21

سرور دانش معاون دوم رییس جمهورمی‌گوید، گروه طالبان همچنان با رویکردهای جدید می خواهد، حکومت افغانستان را وادار به معامله با حامیان خارجی اش کند.

یکصد خانواده از کمک های بنیاد خیریه نبی زاده مستفید شدند 2018-05-21

مسوولان بنیاد خیریه نبی زاده می گویند این کمک ها شامل آرد و روغن می باشد که به مستحق ترین افراد در ماه مبارک رمضان مساعدت کرده است.