ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

تغییر استراتژی ترامپ در افغانستان

۱۳۹۶-۰۷-۲۴

اظهارات دونالد ترامپ مبنی بر اینکه "خسته شدن و یأس مردم امریکا از جنگی که در آن پیروز نباشد را با شما درمیان می‌گذارم. در نهایت می‌جنگیم و پیروز می‌شویم" بیش از افکارعمومی جهانی، اذهان مردم امریکا را متوجه خود کرده است.

کارشناسان اقتصادی معتقدند که علت تنش سیاسی در دنیا کاهش و ادامه‌ی کاهش میزان منابع طبیعی کشورهای پیشرفته به دلیل انتقال منابع طبیعی متعلق به کشورهای جهان سوم به کشورهای خودشان است.

تغییر موضع ترامپ در افغانستان مورد توجه رسانه‌های بین‌المللی قرار گرفته است. ترامپ در گفتگو با میشل سیلور مدیر ارشد اجرایی «American Almanac» از وجود منابع طبیعی به ارزش بیش از یک تریلیون دالر در خاک افغانستان مطلع شده است.

وی در گفتگو با رییس شرکت مواد کیمیاوی امریکایی یادآوری کرده بود که "منابع طبیعی افغانستان می‌تواند اقتصاد امریکا را به اوج برساند. لذا لازم است حضور نظامی امریکا در افغانستان ادامه یابد."

این واقعیت که "علت عدم اجازه‌ی ورود مردم افغانستان به برخی مناطق به دلیل "جنگ" جلوگیری از برملا شدن تلاش نیروهای خارجی برای استخراج منابع طبیعی این مناطق است"، با صدای بلند به زبان آورده می‌شود. 

جنرال جان نیکلسون، فرمانده‌ی نظامی ایالات متحده در افغانستان، اعلام کرده که استراتژی رییس جمهور، نشانه‌ی از تعهد بلندمدت در قبال اهداف کمپاین افغانستان است. ترامپ اظهار داشت که تصمیم وی برای افزایش تعداد سربازان "چک خالی" نیست، اما با وجود این هم درک این واقیعت که استراتژی او در افغانستان متفاوت از هم مسلکان قبلی وی می‌باشد هنوز هم دشوار است. 
عکاس: الهام حسین قاطع

معرفی نشدن ناظران انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات 2018-10-09

ناظران داخلی و خارجی این روند از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.