ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

تغییر استراتژی ترامپ در افغانستان

۱۳۹۶-۰۷-۲۴

اظهارات دونالد ترامپ مبنی بر اینکه "خسته شدن و یأس مردم امریکا از جنگی که در آن پیروز نباشد را با شما درمیان می‌گذارم. در نهایت می‌جنگیم و پیروز می‌شویم" بیش از افکارعمومی جهانی، اذهان مردم امریکا را متوجه خود کرده است.

کارشناسان اقتصادی معتقدند که علت تنش سیاسی در دنیا کاهش و ادامه‌ی کاهش میزان منابع طبیعی کشورهای پیشرفته به دلیل انتقال منابع طبیعی متعلق به کشورهای جهان سوم به کشورهای خودشان است.

تغییر موضع ترامپ در افغانستان مورد توجه رسانه‌های بین‌المللی قرار گرفته است. ترامپ در گفتگو با میشل سیلور مدیر ارشد اجرایی «American Almanac» از وجود منابع طبیعی به ارزش بیش از یک تریلیون دالر در خاک افغانستان مطلع شده است.

وی در گفتگو با رییس شرکت مواد کیمیاوی امریکایی یادآوری کرده بود که "منابع طبیعی افغانستان می‌تواند اقتصاد امریکا را به اوج برساند. لذا لازم است حضور نظامی امریکا در افغانستان ادامه یابد."

این واقعیت که "علت عدم اجازه‌ی ورود مردم افغانستان به برخی مناطق به دلیل "جنگ" جلوگیری از برملا شدن تلاش نیروهای خارجی برای استخراج منابع طبیعی این مناطق است"، با صدای بلند به زبان آورده می‌شود. 

جنرال جان نیکلسون، فرمانده‌ی نظامی ایالات متحده در افغانستان، اعلام کرده که استراتژی رییس جمهور، نشانه‌ی از تعهد بلندمدت در قبال اهداف کمپاین افغانستان است. ترامپ اظهار داشت که تصمیم وی برای افزایش تعداد سربازان "چک خالی" نیست، اما با وجود این هم درک این واقیعت که استراتژی او در افغانستان متفاوت از هم مسلکان قبلی وی می‌باشد هنوز هم دشوار است. 
عکاس: الهام حسین قاطع

طالبان پنج کارمند ماین روبی را در کندهار به گلوله بستند 2018-05-21

مسوولان امنیتی کندهار می‌گویند، این کارمندان که مصروف ماین روبی مسیر پروژه تاپی در ولسوالی میوند کندهار بودند، هدف حمله مسلحانه قرار گرفتند.

طالبان با حملات می خواهند میان مردم فاصله ایجاد کنند 2018-05-21

سرور دانش معاون دوم رییس جمهورمی‌گوید، گروه طالبان همچنان با رویکردهای جدید می خواهد، حکومت افغانستان را وادار به معامله با حامیان خارجی اش کند.

یکصد خانواده از کمک های بنیاد خیریه نبی زاده مستفید شدند 2018-05-21

مسوولان بنیاد خیریه نبی زاده می گویند این کمک ها شامل آرد و روغن می باشد که به مستحق ترین افراد در ماه مبارک رمضان مساعدت کرده است.