ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

امریکا در افغانستان به دنبال چیست؟

۱۳۹۶-۰۷-۲۳

جنگ افغانستان برای ایالات متحده حدود یک تریلیون دالر هزینه داشته و این عدد افزایش هم خواهد یافت. تخمین مصارف واقعی جنگ بسیار سخت است و دولت ایالات متحده هرگز سعی نکرده تا جزییات هزینه‌های جنگ در افغانستان را شرح دهد.

جنگ افغانستان، طولانی‌ترین جنگ خارجی امریکا بود که چند ماه بعد از یازدهم سپتامبر شروع شد.  جان ساپکو، بازرس ارشد بودجه‌های بازسازی افغانستان گفته است که میلیارد =ها دالر هزینه‌ی امریکا برای بازسازی ملت افغانستان یا دزدیده شده یا به هدر رفته است.

وی گفت: ما نمی‌توانیم به ساده‌گی این مقدار از ثروت مان را از دست بدهیم مردم امریکا با این قضیه کنار نخواهد آمد، هزینه‌های ایالات متحده برای بازسازی افغانستان با در نظر داشت تورم، از هزینه‌های طرح‌های نظامی برای بازسازی غرب اروپا پس از جنگ جهانی دوم بیشتر است.

این هزینه‌ها مانند بار گران بر شانه‌های مالیه دهنده‌گان امریکایی که قبلاً هزینه‌ی جنگ عراق را می‌پرداختند، قرار گرفت.

امریکا در افغانستان به دنبال چیست؟ و هدف اصلی امریکا از این همه مصارف در چه نهفته است ؟ دست آوردهای امریکا در این 16 سال چیست؟

آقای صالح محمد ریگستانی نماینده‌ی پارلمان افغانستان و کارشناس مسایل حقوقی افغانستان در مصاحبه با آژانس خبری اسپوتنیک در این خصوص گفت:

"هدف اصلی این جنگ به اصطلاح مبارزه با تروریسم، از بین بردن شبکه‌ی القاعده، طالبان و حامیان آن بود. اما با گذشت 16 سال از آن زمان، تاکنون امریکا و متحدان آن نتوانستند، تروریسم را در افغانستان و منطقه ریشه‌کن کنند.

آنها همچنان نتواستند طالبان را به میز مذاکره حاضرکنند. بر عکس طالبان حتا قادر شدند  که مناطق تحت کنترول خود را گسترش هم دهند و در جمع سایر تروریست‌ها داعش هم اضافه شده. بناً می‌توان گفت که امریکا در تامین امنیت در افغانستان موفق نیست."

آقای ریگستانی اضافه می‌کند:

"در خصوص دولت‌سازی اندکی دستآوردهای دارند که از آن جمله می‌توان گفت که در حال حاضر دولت قانونی وجود دارد قانون اساسی داریم، ارتش و نهاد دولتی فعال است، اما  تمام این نهادها به شدت فاسد بوده و این همه برای شماری از گروه‌ها انگیزه می‌شود و در برابر دولت بجنگند.

در بخش اقتصاد، امریکا در اواخر حکومت کرزی علاقمندی به استخراج معادن لیتیوم نشان داده بود، اما به دلیل نا امنی در این عرصه سرمایه‌گذاری صورت نگرفت و فعلاً هم در خصوص استخراج و بهره‌برداری از این معادن هیچ‌گونه سرمایه‌گذاری صورت نگرفته است.

یگانه قرارداد با چین در استخراج مس عینک صورت گرفت که آن هم در اثر نا امنی به سوی فسخ شدن روان است. باید گفت که در عرصه‌های امنیتی و اقتصادی نه امریکا و نه هم افغانستان راضی نیستند."

از طریق وسایل اطلات جمعی گاه گاهی به گوش میرسد که امریکا مواد مخدر و یورانیم هلمند را استخراج می‌کند و به خاک خود انتقال می‌دهد آیا این واقیعت است؟

آقای ریگستانی در این مورد گفت:" تا آنجا که من می‌دانم و از متخصصین خود ما در این باره پرسیده ایم، آنها گفته اند که استخراج یورانیم یک سرمایه‌گذاری بزرگ را ایجاب می‌کند. استخراج این معادن همچنین بسیار پیچیده می‌باشد زیرا تشعشات رادیو اکتیفی را دارا است.  لهذا امریکایی‌ها نمی‌توانند یورانیم را به طور پنهانی اسخراج کنند."

آقای ریگستان در ادامه می‌افزاید:

" آنچه که در مبارزه با مواد مخدر ارتباط دارد، امریکایی‌ها از اول برنامه نداشتند و این وظیفه به هندوستان محول شده بود. اکنون نیز که ترامپ استراتژی امریکا را در قبال افغانستان اعلام کرد برنامه مبارزه با مواد مخدر شامل آن نیست.

دوران مواد مخدر زیادتر به مافیا و قاچاقچیان بین‌المللی در ارتباط است و ساحه‌ی وسیع از امریکا و اروپا گرفته تا کشورهای مختلف دیگر، یک پروژه‌ی پیچیده  را در برمی‌گیرد."

اقای ریگستانی می‌گوید، در کشور ما طالبان و مواد مخدر باهم کاملاً وابسته بوده و طالبان  خود یک بخشی از این پروژه هستند، طالبان در منطقه‌ی که هستند تولید مواد مخدر را گسترش می‌دهند و از کار کشت و تولید آن حمایت می‌کنند. از زارعین کوکنار مالیه می‌گیرند. طالبان، مواد مخدر و تروریسم به هم مرتبط اند و بخشی از پروژه‌ی پیچیده را تشکیل می‌دهند."

آقای ریگستانی در پاسخ به این پرسش که آیا امریکا شامل این پروژه می‌باشد یا نه؟، می‌گوید:

" در این شکی نیست که امریکایی‌ها نیز شامل مافیای مواد مخدر می‌باشند اما ما در این عرصه زیاد کار نکردیم و کدام سندی هم در دست نداریم. مافیا در هر گوشه‌ی که است به مواد مخدر افغانستان ارتباط دارد، زیرا گفته می‌شود که 95 درصد کل مواد مخدر جهان در افغانستان تولید می‌شود و مافیای جهانی از قاچاق آن نفع می‌برد. برعلاوه باید گفت که 13 سال نیروهای بریتانوی در هلمند بودند و در فاصله چند صد متری شان کوکنار کشت می‌شد و حتا پایگاه‌های شان در وسط همین کشتزارها قرار داشت. هیچگاه آنها در مبارزه با مواد مخدر دستاورد نداشتند و کدام اقدام جدی نکردند. با آنکه پول زیاد به نام مبارزه با مواد مخدر و کشت بدیل مصرف شد و نهاد های مستقل قضایی در خصوص مواد مخدر ایجاد گردیده، اما عملاً کشت کوکنار توسعه پیدا می‌کند و تولید مواد مخدر بیشتر شده است." 
عکاس: الهام حسین قاطع

معرفی نشدن ناظران انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات 2018-10-09

ناظران داخلی و خارجی این روند از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.