ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

نشست چهارجانبه‌ی صلح بین طالبان و افغانستان برگزار میشود

۱۳۹۶-۰۷-۲۱

قرار است نشست چهارجانبه افغانستان، پاکستان، چین و امریکا به روز دوشنبه‌ی هفته پیشرو به هدف احیای مذاکرات صلح در عمان برگزار شود.

 

درحالی‌که پیوسته ندای صلح از تریبون حکومت بلند شده است، اما ظاهراً مخالفین مسلح هیچ اعتنایی به این خواست حکومت ندارد و به این فراخوان پشت پا زده اند.

باورها اینست که حکومت و طالبان هر دو فاقد یک راهکار مناسب برای آغاز مذاکرات صلح در کشور اند.

سید اکبر آغا فرمانده پیشین گروه طالبان در این مورد می‌گوید:" اگر حکومت و یا طالبان  واقعن صلح می‌خواهد یک میکانیزم برای صلح کردن ایجاد شود."

قرار است یک‌بار دیگر نشست چهارجانبه‌ی افغانستان، پاکستان، چین و امریکا به روز دوشنبه‌ی هفته‌ی پیشرو در مسقط پایتخت عمان برگزار شود.

هدف این نشست احیای مذاکرات صلح میان حکومت و گروه طالبان خوانده شده است.

اما سخنگوی گروه طالبان گفته است که حضور نیروهای خارجی در کشور، یگانه عامل تشدید نبردها است و تا موجودیت سربازان خارجی، جنگ ادامه خواهد داشت.

اما آگاهان سیاسی در این مورد طالبان را به نداشتن راهبردی برای صلح متهم می‌کنند.

رحمت الله بیژن پور آگاه سیاسی می‌گوید:" طالبان چون استراتیژی ندارند در رابطه به مسایل آمدن و مشارکت در قدرت، معمولاً سعی می‌کنند تا با لجاجت و گنگ رفتاری در مورد افغانستان مطلق انگاری کنند و امارت اسلامی را مطرح کنند."

درهمین حال حکومت اما خوشبین است که راهکار تازه‌ی شورای عالی صلح بتواند، زمینه را برای آغاز مذاکرات صلح با مخالفین مساعد کند.

امید میثم معاون سخنگوی ریاست اجراییه می‌گوید:" شورای عالی صلح برنامه‌های مشخصی را دارد. ما امیدوارم هستیم که با راهبردی که شورای عالی صلح تدوین کرده است بتوانیم با گفتگو به نتیجه برسیم."

از سوی هم به تازه‌گی خبرگزاری رویترز نگاشته است که در نشست عمان، به نماینده‎گی از گروه طالبان کسی اشتراک نخواهد کرد. تصمیمی‌که  خیلی گفته اند موفقیت این نشست را با شک و تردیدها روبرو خواهد ساخت.
عکاس: الهام حسین قاطع

حمله مهاجمان بر دفتر سازمان حمایت ازکودکان در جلال آباد 2018-01-24

مسوولان محلی ننگرهار تایید می‌کنند که صبح امروز گروهی از مهاجمان مسلح بالای دفتر صندوق حمایت از کودکان در شهر جلال آباد حمله نمودند.

وقوع دو انفجار پی‌هم در شهر جلال آباد 2018-01-23

حمله گروهی مهاجمان مسلح در شهر جلال آباد تاکنون 12 زخمی برجا مانده است. این حمله در نزدیک دفتر سازمان حمایت از کودکان صورت گرفته است.

ارسال تجهیزات نظامی بیشتر آمریکا به افغانستان 2018-01-23

آمریکا تصمیم دارد تا از مسیرهای جدید تجهیزات نظامی بیشتر را به افغانستان بفرستد.