ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

روسیه در تلاش گسترش روابط اقتصادی اش با افغانستان است

۱۳۹۶-۰۷-۲۱
یک ماه پیش

اتاق تجارت و صنایع کشور می‌گوید، روسیه قصد دارد در زمینه‌ی تولید انرژی، معادن، صنعت و ایجاد کارخانه‌های تولیدی در افغانستان سرمایه‌گذاری کند.

 

قرار است بیش از 60 بازرگان روسی با وزیر انرژی  این کشور طی سفری به کابل با مقام های حکومتی دیدار و گفتگو کنند.

اتاق تجارت و صنایع می‌گوید، روسیه آماده است که در بخش‌های معادن، تولید انرژی و ایجاد کارخانه‌های تولیدی در افغانستان سرمایه‌گذاری کند.

صیام الدین پسرلی سخنگوی اتاق تجارت و صنایع می‌گوید:" یک هیأت 60 نفری از اعضای سکتور خصوصی روسیه به رهبری یکی از وزرای کشور روسیه به افغانستان می آیند. این بازرگانان تلاش می‌خواهند که با همکاری شرکت‌های داخلی کشورمشترکاً در بخش معادن، انرژی و صنعت سرمایه‌گذاری کنند."

مسوولان اتاق تجارت و صنایع نقش روسیه را در رشد اقتصاد کشور مهم  عنوان کرده و تأکید می‌کنند که این کشور می‌تواند بازار مناسب برای فروش تولیدات داخلی کشور باشد.

آقای پسرلی می‌افزاید:" نقش روسیه در افغانستان مخصوصاً در بخش اقتصاد زیاد مهم است. روسیه مارکیت بسیار مناسب برای تولیدات داخلی کشور می‌باشد. همچنان کشور روسیه تعرفه‌های گمرکی را بر محصولات افغانستان مخصوصاً کشمش کشور95 درصد کاهش داده است."

شماری از آگاهان توسعه بازرگانی میان کابل – مسکو را در رشد اقتصاد کشور مهم خوانده از حکومت می‌طلبند که از فرصت های بوجود آمده رای خودبسنده گی کشور استفاده نماید.

محمد ظاهر حلیمی اگاه اقتصادی می‌گوید روسیه به عنوان یکی از کشورهای تأثیرگذار و تصمیم‌ساز در اتحادیه‌ی اقتصادی شانگهای می‌تواند خیلی اثر جدی در رشد سرمایه‌گذاری و پیشرفت امور زیربنایی در اقتصاد افغانستان داشته باشد.

با این همه سال گذشته نیز معاون وزیر انرژی روسیه در دیدار با سفیر افغانستان گفته بود که بیش از 30 شرکت روسی آماده‌ی سرمایه‌‌گذاری در افغانستان است.

دولت افغانستان  پیش از این به گونه‌ی رسمی  از روسیه خواسته بود تا 124 پروژه‌ی اقتصادی ناتمام زمان اتحاد شوری سابق را از سرگیرد. 
عکاس: الهام حسین قاطع

واکنش عبدالله به اظهارات حکمت‌یار 2017-12-11

رییس اجراییه می‌گوید، اظهارات تفرقه بر انگیز و ایجاد اختلافات مذهبی و قومی میان شهروندان تنها دشمنان افغانستان را قوی می‌سازد.

کار خط آهن تورغندی – هرات تا یک ماه دیگر تکمیل می‎شود 2017-12-11

مسوولان بندر تورغندی می‌گویند، هزینه‎ی بازسازی این خط آهن از سوی ترکمنستان پرداخت شده و با تکمیل شدن آن سهولت‎های اقتصادی برای دو کشور فراهم خواهد شد.

فردا عملیات مشترک نیروهای امنیتی در ولایت جوزجان آغاز می‎شود 2017-12-11

مقام‎ها در وزارت امور داخله می‌گویند این عملیات تا پاک‌سازی کامل بخش های نا امن جوزجان و فاریاب از وجود گروه‎های جنگجو ادامه خواهد داشت.

not selected