ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

بیماری اسهال سالانه جان ده‌هزار کودک افغان را می‌گیرد

۱۳۹۶-۰۷-۱۸
14 روز

یافته‌های یونسف یا صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل نشان می‌دهد که سالانه ده‌هزار کودک افغان به دلیل بیماری اسهال جان می‌دهند.

 

کمبود آب آشامیدنی صحی و عدم  ارایه‌ی خدمات بهداشتی معیاری در بخش‌های کشور، سبب افزایش مرگ و میر کودکان شده است.

در تازه‌ترین مورد صندوق حمایت از کودکان سازمان‌ملل در سروی با اداره‌ی احصاییه‌ی مرکزی کشور دریافته است که سالانه ده هزار کودک به دلیل بیماری اسهال جان می‌دهند.

لوینجینگ نماینده‌ی اداره‌ی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل می‌گوید:

" ده هزار کودک افغان به دلیل اسهالات و کمبود آب در وجود شان، در افغانستان جان می‌دهند. بیماری اسهال و دستگاه گوارشی کودکان، دومین دلیل مرگ ومیر کودکان افغان می‌باشد. ما تلاش می‌کنیم در هر دو سال سروی را در مورد آب صحی در افغانستان انجام دهیم و سروی مشترک امسال نیز به منظور جلب توجه سران حکومت به وضعیت دسترسی به آب صحی می‌باشد."

درهمین عطاالله سیدزی رییس عمومی نظارت و بررسی وزارت صحت عامه، از روز افزون شدن بیماری اسهال در کشور نیز ابراز نگرانی می‌کنند.

آقای سیدزی می‌افزاید:" آب‌های آشامیدنی یکی از عاملین کلان تولید امراض در کشور است."

از سوی همه پرسیِکه از سوی احصائیه مرکزی با اداره یونسف در ده ولایت کشور انجام داده نشان می‌دهد که 64 درصد آب‌ها، دارای یک نوع مکروبی می‌باشد که کودکان را به بیماری اسهال مصاب می‌کند.

براساس گزارش‌ها گفته می‌شود هنوزهم 58 درصد شهروندان به آب آشامیدنی صحی دسترسی ندارد و این موضوع سبب به وجود آمدن بیماری‌های مختلف از جمله اسهالات در نزد کودکان شده است.
عکاس: الهام حسین قاطع

برخورد سلیقه‌یی در حکومت‌داری عامل بی ثباتی کشور است 2017-10-23

رییس اداره عالی مبارزه با فساد می‌گوید تقرری‌های سلیقه‌یی در ساختار نهادهای امنیتی باعث شده تا نا امنی افزایش یافته و روند صلح با چالش روبرو گردد.

امریکا عملیات مخفیانه بر رهبران طالبان را افزایش می‌دهد 2017-10-23

روزنامه‌ی نیویارک تایمز به نقل از دو مقام سازمان اطلاعاتی امریکا نوشته است که سیا تیم‌های کوچک مجرب را برای نابودی رهبران طالبان به افغانستان می‌فرستد

5 کارمند کمیسیون شکایات انتخاباتی به دادگاه معرفی شدند 2017-10-22

مسوولان این کمیسیون در خبرنامه‌ی،ایجاد موانع برای اصلاحات، ایجاد دوگانه‌گی و پاگریزی از وظیفه‌، عمده‌ترین دلایل برکناری این پنج نفر عنوان کرده اند.

not selected