ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

بیماری اسهال سالانه جان ده‌هزار کودک افغان را می‌گیرد

۱۳۹۶-۰۷-۱۸
2 ماه

یافته‌های یونسف یا صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل نشان می‌دهد که سالانه ده‌هزار کودک افغان به دلیل بیماری اسهال جان می‌دهند.

 

کمبود آب آشامیدنی صحی و عدم  ارایه‌ی خدمات بهداشتی معیاری در بخش‌های کشور، سبب افزایش مرگ و میر کودکان شده است.

در تازه‌ترین مورد صندوق حمایت از کودکان سازمان‌ملل در سروی با اداره‌ی احصاییه‌ی مرکزی کشور دریافته است که سالانه ده هزار کودک به دلیل بیماری اسهال جان می‌دهند.

لوینجینگ نماینده‌ی اداره‌ی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل می‌گوید:

" ده هزار کودک افغان به دلیل اسهالات و کمبود آب در وجود شان، در افغانستان جان می‌دهند. بیماری اسهال و دستگاه گوارشی کودکان، دومین دلیل مرگ ومیر کودکان افغان می‌باشد. ما تلاش می‌کنیم در هر دو سال سروی را در مورد آب صحی در افغانستان انجام دهیم و سروی مشترک امسال نیز به منظور جلب توجه سران حکومت به وضعیت دسترسی به آب صحی می‌باشد."

درهمین عطاالله سیدزی رییس عمومی نظارت و بررسی وزارت صحت عامه، از روز افزون شدن بیماری اسهال در کشور نیز ابراز نگرانی می‌کنند.

آقای سیدزی می‌افزاید:" آب‌های آشامیدنی یکی از عاملین کلان تولید امراض در کشور است."

از سوی همه پرسیِکه از سوی احصائیه مرکزی با اداره یونسف در ده ولایت کشور انجام داده نشان می‌دهد که 64 درصد آب‌ها، دارای یک نوع مکروبی می‌باشد که کودکان را به بیماری اسهال مصاب می‌کند.

براساس گزارش‌ها گفته می‌شود هنوزهم 58 درصد شهروندان به آب آشامیدنی صحی دسترسی ندارد و این موضوع سبب به وجود آمدن بیماری‌های مختلف از جمله اسهالات در نزد کودکان شده است.
عکاس: الهام حسین قاطع

واکنش عبدالله به اظهارات حکمت‌یار 2017-12-11

رییس اجراییه می‌گوید، اظهارات تفرقه بر انگیز و ایجاد اختلافات مذهبی و قومی میان شهروندان تنها دشمنان افغانستان را قوی می‌سازد.

کار خط آهن تورغندی – هرات تا یک ماه دیگر تکمیل می‎شود 2017-12-11

مسوولان بندر تورغندی می‌گویند، هزینه‎ی بازسازی این خط آهن از سوی ترکمنستان پرداخت شده و با تکمیل شدن آن سهولت‎های اقتصادی برای دو کشور فراهم خواهد شد.

فردا عملیات مشترک نیروهای امنیتی در ولایت جوزجان آغاز می‎شود 2017-12-11

مقام‎ها در وزارت امور داخله می‌گویند این عملیات تا پاک‌سازی کامل بخش های نا امن جوزجان و فاریاب از وجود گروه‎های جنگجو ادامه خواهد داشت.

not selected