ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

افغانستان هرگز به پناه‌گاه گروه‌های تروریستی مبدل نخواهد شد

۱۳۹۶-۰۷-۱۸

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در نشست سالانه ناتو در رومانیا می‌گوید هرگونه تلاش طالبان برای به دست‌گیری کنترول مراکز ولایت ها ناکام خواهد بود.

 

وضعیت کنونی افغانستان، اعزام سربازان بیشتر به این کشور و حمایت از نیروهای امنیتی افغان از بحث های است که در این نشست نیز مطرح گردید.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو می‌گوید نیروهای خارجی و افغان در این مدت، هرگونه حملات تهاجمی طالبان را که قصد تصرف مراکز ولایت‌ها را داشتند، مهار کردند.

آقای استولتنبرگ اضافه می‌کند:

" مشکلاتی در افغانستان وجود دارد. این را به یاد داشته باشید که هدف راهبردی طالبان تنها در اختیار گرفتن مراکز چند ولایت بوده که حتی قادر نشدند همین کار را نیز انجام دهند. حملات شان دفع شده و افغان‌ها توانمندی دفع حملات طالبان بالای ولایت‌ها را دارند. طالبان همچنان تلاش کردند تا حکومت وحدت ملی را کاملا بی ثبات بسازند اما موفق نشدند."

ینس استولتنبرگ اطمینان می‌دهد که افغانستان دیگر به پناه‌گاه امن تروریستان مبدل نخواهد شد و حمایت جامعه‌ی جهانی از حکومت و نیروهای امنیتی افغان به هدف مبارزه با شبکه‌های تروریستی ادامه خواهد داشت.

آقای استولتنبرگ در این مورد می‌گوید:

" دستاورد ما این است که افغانستان دیگر پناه‌گاه امنی برای تروریزم بین‌المللی نخواهد بود. من نمی‌گویم افغانستان یک کشور امن و صلح‌آمیز است اما این را می‌گویم دیگر پناه‌گاهی برای تروریزم بین المللی نیست. ما حمایت خود را به صورت تدریجی برای توانمند سازی و بلند بردن ظرفیت افغان‌ها ادامه می‌دهیم تا که بتوانند آنان بر علیه طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی قویاً مبارزه کنند."

براساس راهبرد تازه‌ی امریکا قرار است چندهزار سرباز دیگر وارد افغانستان شوند که مأموریت آنان، آموزش و مشوره به نیروهای امنیتی افغان خواهد بود.

دبیرکل ناتو هم هشدار می‌دهد که پایان مأموریت ناتو و خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان، این‌کشور را یک‌بار دیگر به پایگاه امن گروه‌های شورشی مبدل خواهد ساخت.
عکاس: الهام حسین قاطع

جرم های جنایی در بلخ افزایش یافته است 2018-06-24

قتل های مرموز، سرقت های مسلحانه و گشت و گذار تفنگداران غیر مسوول در شهر از مواردی اند که آرامش بلخیان را گرفته است.

کارخانه های نساجی کشور در حال رکود قرار دارند 2018-06-24

رییس عامل کارخانه های نساجی با انتقاد از بی توجهیِ حکومت در احیای این کارخانه ها می گوید حکومت با وعده های بسیار هیچ اقدامی برای کمک آنها نکرده است.

باشنده های هرات به خاطر نا امنی تجمع اعتراضی کردند 2018-06-23

این اعتراض کننده گان پس از ترور یک عالم دین از سوی افراد مسلح ناشناس، در برابر ساختمان مقام‌ ولایت تجمع کرده و خواستار تأمین امنیت شدند.