ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

افغانستان هرگز به پناه‌گاه گروه‌های تروریستی مبدل نخواهد شد

۱۳۹۶-۰۷-۱۸
14 روز

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در نشست سالانه ناتو در رومانیا می‌گوید هرگونه تلاش طالبان برای به دست‌گیری کنترول مراکز ولایت ها ناکام خواهد بود.

 

وضعیت کنونی افغانستان، اعزام سربازان بیشتر به این کشور و حمایت از نیروهای امنیتی افغان از بحث های است که در این نشست نیز مطرح گردید.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو می‌گوید نیروهای خارجی و افغان در این مدت، هرگونه حملات تهاجمی طالبان را که قصد تصرف مراکز ولایت‌ها را داشتند، مهار کردند.

آقای استولتنبرگ اضافه می‌کند:

" مشکلاتی در افغانستان وجود دارد. این را به یاد داشته باشید که هدف راهبردی طالبان تنها در اختیار گرفتن مراکز چند ولایت بوده که حتی قادر نشدند همین کار را نیز انجام دهند. حملات شان دفع شده و افغان‌ها توانمندی دفع حملات طالبان بالای ولایت‌ها را دارند. طالبان همچنان تلاش کردند تا حکومت وحدت ملی را کاملا بی ثبات بسازند اما موفق نشدند."

ینس استولتنبرگ اطمینان می‌دهد که افغانستان دیگر به پناه‌گاه امن تروریستان مبدل نخواهد شد و حمایت جامعه‌ی جهانی از حکومت و نیروهای امنیتی افغان به هدف مبارزه با شبکه‌های تروریستی ادامه خواهد داشت.

آقای استولتنبرگ در این مورد می‌گوید:

" دستاورد ما این است که افغانستان دیگر پناه‌گاه امنی برای تروریزم بین‌المللی نخواهد بود. من نمی‌گویم افغانستان یک کشور امن و صلح‌آمیز است اما این را می‌گویم دیگر پناه‌گاهی برای تروریزم بین المللی نیست. ما حمایت خود را به صورت تدریجی برای توانمند سازی و بلند بردن ظرفیت افغان‌ها ادامه می‌دهیم تا که بتوانند آنان بر علیه طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی قویاً مبارزه کنند."

براساس راهبرد تازه‌ی امریکا قرار است چندهزار سرباز دیگر وارد افغانستان شوند که مأموریت آنان، آموزش و مشوره به نیروهای امنیتی افغان خواهد بود.

دبیرکل ناتو هم هشدار می‌دهد که پایان مأموریت ناتو و خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان، این‌کشور را یک‌بار دیگر به پایگاه امن گروه‌های شورشی مبدل خواهد ساخت.
عکاس: الهام حسین قاطع

برخورد سلیقه‌یی در حکومت‌داری عامل بی ثباتی کشور است 2017-10-23

رییس اداره عالی مبارزه با فساد می‌گوید تقرری‌های سلیقه‌یی در ساختار نهادهای امنیتی باعث شده تا نا امنی افزایش یافته و روند صلح با چالش روبرو گردد.

امریکا عملیات مخفیانه بر رهبران طالبان را افزایش می‌دهد 2017-10-23

روزنامه‌ی نیویارک تایمز به نقل از دو مقام سازمان اطلاعاتی امریکا نوشته است که سیا تیم‌های کوچک مجرب را برای نابودی رهبران طالبان به افغانستان می‌فرستد

5 کارمند کمیسیون شکایات انتخاباتی به دادگاه معرفی شدند 2017-10-22

مسوولان این کمیسیون در خبرنامه‌ی،ایجاد موانع برای اصلاحات، ایجاد دوگانه‌گی و پاگریزی از وظیفه‌، عمده‌ترین دلایل برکناری این پنج نفر عنوان کرده اند.

not selected