ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

کمیته‌ی صلیب سرخ، فعالیت اش را در افغانستان کاهش می‌دهد

۱۳۹۶-۰۷-۱۷

رییس این کمیته می‌گوید به دلیل هدف‌گیری و ربوده شدن چندین کارمند این نهاد فعالیت آنان در ولایت‌های شمالیِ فاریاب و کندز مسدود خواهد شد.

 

به دنبال کشته شدن شش کارمند کمیته‌ی بین‌المللی صلیب سرخ در ولایت جوزجان و ربوده شدن شماری از پزشکان این نهاد در نقاط مختلف کشور، این کمیته تصمیم بر کاهش فعالیت اش در افغانستان گرفته است.

مونیکا زیناریلی رییس عمومی کمیته بین المللی صلیب سرخ در افغانستان می‌گوید:
"
از ماه دسمبر سال 2016 سه بار بالای مراکز صلیب سرخ در مناطق شمالی افغانستان حمله صورت گرفته است. نقاطی‌که برای ما امن پنداشته می‌شد. هیچ گزینه‌ی دیگر به جز کاهش حضور و فعالیت ما به خصوص در شمال وجود ندارد. دفاتر ما در ولایت‌های میمنه و کندز بسته می‌شود و نماینده‌گی فرعی در مزار شریف بسیار کوچک خواهد شد."

ریس کمیته صلیب سرخ همچنان تأکید می‌کند که این نهاد افغانستان را ترک نخواهد کرد و نیز در صورت بهبود وضعیت امنیتی، فعالیت اش را از سر خواهد گرفت.

خانم مونیکا زیناریلی می‌افزاید:

"این لحظه‌ی دشواریست. بعد از 30 سال حضور دایمی در افغانستان ما حضور و فعالیت‌های خود را کاهش می‌دهیم. با وجود این همه می‌خواهم بگویم که افغانستان را ترک نمی‌کنیم. تمرکز بیشتر ما بر این خواهد بود که کارمندان ما در معرض خطر قرار نگیرند و سعی نماییم با مردم متأثر از جنگ به بهترین شیوه‌ی ممکن کمک نماییم."

همزمان با این بیماران در مراکز درمانی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ بسته شدن و نیز کاهش فعالیت این نهاد را زیان‌بار می‌دانند.

بربنیاد گزارش‌ها، این نهاد بین المللی نزدیک به دو هزار کارمند در افغانستان دارد که از این میان 120 تن آن شهروندان خارجی اند.
عکاس: الهام حسین قاطع

پروژه‌ای تاپی به روز جمعه افتتاح خواهد شد 2018-02-20

در آستانه افتتاح این پروژه‌ای بزرگ اقتصادی شماری از جوانان در شهر هرات با برگزاری مراسم ویژه از این روند استقبال کردند.

حلقات بیرونی در تلاش سبوتاژ روند صلح افغانستان است 2018-02-20

رییس شورای عالی صلح در نشست ملی مشوره‎ای صلح با بزرگان قومی می‌گوید که هر تلاشی مانع کار آنان نخواهد شد.

ایران از گسترش دامنه‎ای داعش در افغانستان ابراز نگرانی کرد 2018-02-20

جواد ظریف وزیر خارجه‎ای ایران گفته است که گروه تروریستی داعش مخصوصاً در شمال و نزدیک مرزهای روسیه و ایران در افغانستان فعالیت دارند.