ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

نقش سازنده‌ی روسیه در تأمین صلح و ثبات افغانستان

۱۳۹۶-۰۷-۱۴

نماینده‌ی سازمان ملل در افغانستان، از نشست آتی گروه تماس در مسکو ابراز خوشنودی نموده و آن را در تأمین ثبات افغانستان سازنده می‌داند.

 

درحالی‌که چند روز محدود به برگزاری نشست گروه بین‌المللی تماس درباره افغانستان مانده است، نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان، همکاری‌های منطقه‌یی را در حل بحران افغانستان مؤثر می‌خواند.

تدامیچی یاماموتو که در نشست سام در کابل صحبت می‌کرد، تأکید کرد: "روسیه یک بازیگر بسیار مهم در منطقه است، امیدوار هستم که این کشور بتواند نقش سازنده‌ی را در تأمین صلح و ثبات افغانستان ایفا کند و ‌همچنان نقش این کشور بتواند منجر به یک نتیجه‌ی شود که حداقل در تلاش‌های صلح افغانستان ممد واقع شود."

پیش از این مقام‌های دولت روسیه اعلام کرده‌اند که قرار است نشست گروه تماس درباره افغانستان به تاریخ یازده ماه اکتوبر سال جاری میلادی در مسکو برگزار شود.

مسکو پیوسته گفته است که در صورتی همکاری صادقانه آمریکا، این‌کشور حاضر است تا در برقراری صلح و ثبات افغانستان گام بردارد.

از سوی دیگر، اکلیل حکیمی وزیر مالیه نشست سام را برای دولت افغانستان ارزنده خوانده و از برگزاری دومین نشست پروسه‌ی کابل با محور گفتگوهای صلح خبر می‌دهد.

سومین نشست هیئت عالی رتبه یا سام که نماینده‌گان 40 کشور و سازمان‌های تمویل کننده افغانستان در آن حضور دارند، دو روز پیش در کابل آغاز شد.

هدف از برگزاری این نشست، بررسی تطبیق تعهدات مالی دوجانبه جامعه جهانی و حکومت افغانستان گفته شده است.

جامعه جهانی تعهد کرده که همه ساله چهار میلیارد دالر به شرط مبارزه حکومت افغانستان با فساد و آماده سازی زمینه مصرف شفاف این کمک‌ها به دولت افغانستان کمک کند.

فردوس پیرزاده – سایت خبری آرزو
عکاس: الهام حسین قاطع

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.

اعضای گروه داعش در جوزجان بر زنان و دختران تجاوز می کنند 2018-07-31

شماری از زنان در ولسوالی درزاب جوزجان مدعی اند که جنگجویان داعش زنان و دختران را با خود برده و بر آنان تجاوز جنسی می‌کنند.