ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

نقش سازنده‌ی روسیه در تأمین صلح و ثبات افغانستان

۱۳۹۶-۰۷-۱۴

نماینده‌ی سازمان ملل در افغانستان، از نشست آتی گروه تماس در مسکو ابراز خوشنودی نموده و آن را در تأمین ثبات افغانستان سازنده می‌داند.

 

درحالی‌که چند روز محدود به برگزاری نشست گروه بین‌المللی تماس درباره افغانستان مانده است، نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان، همکاری‌های منطقه‌یی را در حل بحران افغانستان مؤثر می‌خواند.

تدامیچی یاماموتو که در نشست سام در کابل صحبت می‌کرد، تأکید کرد: "روسیه یک بازیگر بسیار مهم در منطقه است، امیدوار هستم که این کشور بتواند نقش سازنده‌ی را در تأمین صلح و ثبات افغانستان ایفا کند و ‌همچنان نقش این کشور بتواند منجر به یک نتیجه‌ی شود که حداقل در تلاش‌های صلح افغانستان ممد واقع شود."

پیش از این مقام‌های دولت روسیه اعلام کرده‌اند که قرار است نشست گروه تماس درباره افغانستان به تاریخ یازده ماه اکتوبر سال جاری میلادی در مسکو برگزار شود.

مسکو پیوسته گفته است که در صورتی همکاری صادقانه آمریکا، این‌کشور حاضر است تا در برقراری صلح و ثبات افغانستان گام بردارد.

از سوی دیگر، اکلیل حکیمی وزیر مالیه نشست سام را برای دولت افغانستان ارزنده خوانده و از برگزاری دومین نشست پروسه‌ی کابل با محور گفتگوهای صلح خبر می‌دهد.

سومین نشست هیئت عالی رتبه یا سام که نماینده‌گان 40 کشور و سازمان‌های تمویل کننده افغانستان در آن حضور دارند، دو روز پیش در کابل آغاز شد.

هدف از برگزاری این نشست، بررسی تطبیق تعهدات مالی دوجانبه جامعه جهانی و حکومت افغانستان گفته شده است.

جامعه جهانی تعهد کرده که همه ساله چهار میلیارد دالر به شرط مبارزه حکومت افغانستان با فساد و آماده سازی زمینه مصرف شفاف این کمک‌ها به دولت افغانستان کمک کند.

فردوس پیرزاده – سایت خبری آرزو
عکاس: الهام حسین قاطع

جرم های جنایی در بلخ افزایش یافته است 2018-06-24

قتل های مرموز، سرقت های مسلحانه و گشت و گذار تفنگداران غیر مسوول در شهر از مواردی اند که آرامش بلخیان را گرفته است.

کارخانه های نساجی کشور در حال رکود قرار دارند 2018-06-24

رییس عامل کارخانه های نساجی با انتقاد از بی توجهیِ حکومت در احیای این کارخانه ها می گوید حکومت با وعده های بسیار هیچ اقدامی برای کمک آنها نکرده است.

باشنده های هرات به خاطر نا امنی تجمع اعتراضی کردند 2018-06-23

این اعتراض کننده گان پس از ترور یک عالم دین از سوی افراد مسلح ناشناس، در برابر ساختمان مقام‌ ولایت تجمع کرده و خواستار تأمین امنیت شدند.