ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

نقش سازنده‌ی روسیه در تأمین صلح و ثبات افغانستان

۱۳۹۶-۰۷-۱۴
2 ماه

نماینده‌ی سازمان ملل در افغانستان، از نشست آتی گروه تماس در مسکو ابراز خوشنودی نموده و آن را در تأمین ثبات افغانستان سازنده می‌داند.

 

درحالی‌که چند روز محدود به برگزاری نشست گروه بین‌المللی تماس درباره افغانستان مانده است، نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان، همکاری‌های منطقه‌یی را در حل بحران افغانستان مؤثر می‌خواند.

تدامیچی یاماموتو که در نشست سام در کابل صحبت می‌کرد، تأکید کرد: "روسیه یک بازیگر بسیار مهم در منطقه است، امیدوار هستم که این کشور بتواند نقش سازنده‌ی را در تأمین صلح و ثبات افغانستان ایفا کند و ‌همچنان نقش این کشور بتواند منجر به یک نتیجه‌ی شود که حداقل در تلاش‌های صلح افغانستان ممد واقع شود."

پیش از این مقام‌های دولت روسیه اعلام کرده‌اند که قرار است نشست گروه تماس درباره افغانستان به تاریخ یازده ماه اکتوبر سال جاری میلادی در مسکو برگزار شود.

مسکو پیوسته گفته است که در صورتی همکاری صادقانه آمریکا، این‌کشور حاضر است تا در برقراری صلح و ثبات افغانستان گام بردارد.

از سوی دیگر، اکلیل حکیمی وزیر مالیه نشست سام را برای دولت افغانستان ارزنده خوانده و از برگزاری دومین نشست پروسه‌ی کابل با محور گفتگوهای صلح خبر می‌دهد.

سومین نشست هیئت عالی رتبه یا سام که نماینده‌گان 40 کشور و سازمان‌های تمویل کننده افغانستان در آن حضور دارند، دو روز پیش در کابل آغاز شد.

هدف از برگزاری این نشست، بررسی تطبیق تعهدات مالی دوجانبه جامعه جهانی و حکومت افغانستان گفته شده است.

جامعه جهانی تعهد کرده که همه ساله چهار میلیارد دالر به شرط مبارزه حکومت افغانستان با فساد و آماده سازی زمینه مصرف شفاف این کمک‌ها به دولت افغانستان کمک کند.

فردوس پیرزاده – سایت خبری آرزو
عکاس: الهام حسین قاطع

واکنش عبدالله به اظهارات حکمت‌یار 2017-12-11

رییس اجراییه می‌گوید، اظهارات تفرقه بر انگیز و ایجاد اختلافات مذهبی و قومی میان شهروندان تنها دشمنان افغانستان را قوی می‌سازد.

کار خط آهن تورغندی – هرات تا یک ماه دیگر تکمیل می‎شود 2017-12-11

مسوولان بندر تورغندی می‌گویند، هزینه‎ی بازسازی این خط آهن از سوی ترکمنستان پرداخت شده و با تکمیل شدن آن سهولت‎های اقتصادی برای دو کشور فراهم خواهد شد.

فردا عملیات مشترک نیروهای امنیتی در ولایت جوزجان آغاز می‎شود 2017-12-11

مقام‎ها در وزارت امور داخله می‌گویند این عملیات تا پاک‌سازی کامل بخش های نا امن جوزجان و فاریاب از وجود گروه‎های جنگجو ادامه خواهد داشت.

not selected