ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

حکومت اراده‌ی برای پاکسازی نقاط ناامن بدخشان ندارد

۱۳۹۶-۰۷-۱۴
18 روز

شماری اعضای شورای ولایتی بدخشان، دوام حاکمیت طالبان در بخش‌های از این ولایت را هشدار جدی برای سقوط مناطق بیشتر در این ولایت می‌دانند.

 

بدخشان! از ولایت‌های راهبردی در شمال شرق کشور که با چین، تاجیکستان، و پاکستان کیلومترها مرز مشترک دارد.

تلاش طالبان برای حاکمیت بیشتر در این ولایت، پیوسته مردم و اعضای شورای ولایتی این ولایت را نگران ساخته و انتقادهای را متوجه‌ی حکومت ساخته است.

ضیاالدین واثق، معاون شورای ولایتی بدخشان در گفتگو با آرزو می‌گوید، درحال حاضر ولسوالی‌های وردوج و یُمگان در تصرف کامل طالبان است و این گروه درپی نفوذ بیشتر در دیگر ولسوالی‌ها و شهر فیض‌آباد هستد.

آقای واثق افزود، گروه طالبان همچنان در ولسوالی‌های راغستان، تگاب، جُرم، ارگو، شهدا و یفتل این ولایت حضور گسترده دارند.

از سوی دیگر، احمد جاوید مجددی، عضو شورای ولایتی بدخشان از بی‌توجهی حکومت در خصوص تأمین امنیت این ولایت به شدت انتقاد می‌کند.

آقای مجددی تأکید می‌کند که آنان بارها مشکلات امنیتی بدخشان را با حکومت مرکزی شریک ساخته اند، اما حکومت اراده‌ی برای پاک‌سازی نقاط ناامن این ولایت نداشته است.

والی نیز تحرک طالبان در این ولایت را تأیید می‌کند، اما آنرا قابل نگرانی نمی‌داند.

احمد فیصل بیک‌زاد می‌گوید که حکومت مرکزی با راه‌اندازی عملیات گسترده در آینده‌ی نزدیک ولسوالی های وردوج و یُمگان را از تصرف این گروه بیرون خواهد کرد.

براساس گزارش‌ها؛ درکنار حضور طالبان داخلی، جنگجویان خارجی نیز عملاً در برابر نیروهای دولتی در بدخشان می‌جنگند، موضوعی‌که نگرانی زیادی را به همراه دارد.

درکنار فعالیت گروه‌های هراس‌افکن در بدخشان، فعالیت افراد مسلح غیرمسوول و زومندان محلی سبب افزایش ناامنی‌ها در این ولایت می‌شود.

فردوس پیرازده – سایت خبری آرزو

 
عکاس: الهام حسین قاطع

برخورد سلیقه‌یی در حکومت‌داری عامل بی ثباتی کشور است 2017-10-23

رییس اداره عالی مبارزه با فساد می‌گوید تقرری‌های سلیقه‌یی در ساختار نهادهای امنیتی باعث شده تا نا امنی افزایش یافته و روند صلح با چالش روبرو گردد.

امریکا عملیات مخفیانه بر رهبران طالبان را افزایش می‌دهد 2017-10-23

روزنامه‌ی نیویارک تایمز به نقل از دو مقام سازمان اطلاعاتی امریکا نوشته است که سیا تیم‌های کوچک مجرب را برای نابودی رهبران طالبان به افغانستان می‌فرستد

5 کارمند کمیسیون شکایات انتخاباتی به دادگاه معرفی شدند 2017-10-22

مسوولان این کمیسیون در خبرنامه‌ی،ایجاد موانع برای اصلاحات، ایجاد دوگانه‌گی و پاگریزی از وظیفه‌، عمده‌ترین دلایل برکناری این پنج نفر عنوان کرده اند.

not selected