ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

راهبرد نو آمریکا در برابر افغانستان به ثبات کشور کمک نمی‌کند

۱۳۹۶-۰۷-۱۳

حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور می‌گوید اگر واشنگتن واقعا می‌خواهد در افغانستان صلح برقرار شود، باید در این زمینه یک شریک خوب با کشورهای منطقه‌یی باشد.

 

حامد کرزی در یک گفتگوی ویژه با شبکه‌ی خبری آر تی روسیه با اشاره به راهبرد تازه‌ی اداره‌ی ترامپ در برابر افغانستان آنرا غیر مؤثر خوانده تأکید می‌کند که افغانستان نمی‌خواهد ابزار دست بازیگران بزرگ باشد.

رییس جمهور پیشین کشور می‌گوید پاکستان در گذشته ابزار دست آمریکا بود و بر علیه افغانستان استفاده می‌شد اما او امیدوار است اسلام آباد دیگر این فریب را نخورد.

آقای کرزی اضافه می‌کند:

" ما و پاکستان یک وجه مشترک داریم. راهبرد آمریکا را برای افغانستان کمک کننده نمی‌دانیم. این راهبرد دیگران را از طریق افغانستان تضعیف می‌کند. ما نمی‌خواهیم ابزار یک بازی بزرگ باشیم که برای اهداف دیگران پای ما دخیل باشد. پاکستان این کار را در برابر ما کرد اما ما نمی‌خواهیم چنین کاری در برابرش انجام دهیم. ما می‌خواهیم دست دوستی به پاکستان دراز کنیم و برای‌شان بگوییم بیایید با منطقه یکجا شویم و از این توطئه‌ی عمیق یکدیگر را نجات بدهیم."

از سوی هم حامد کرزی بر ایجاد میکانیزمی برای دادن صلاحیت بیشتر به افغانستان برای رسیدن به صلح پایدار تأکید کرده و از آمریکا خواست پای کشورهای منطقه‌یی را در آوردن ثبات دایمی در افغانستان نیز دخیل بسازد.

رییس پیشین کشور اضافه می‌کند:

"ما باید به این نتیجه برسیم  که پرتاب بمب‌ها و اقدام‌های نظامی به ویژه از سوی نیروهای خارجی برای ما صلح نمی آورد و به دهشت افکنی پایان نخواهد داد. روی دو چیز باید تمرکز کرد. نخست مردم افغانستان باید خود وارد میکانیزمی برای رسیدن به صلح با هر شخصی شود به ویژه با طالبان که از این کشور اند و فرزندان این خاک هستند. دوم این‌که همه از تلاش‌های افغانها حمایت کنند. امریکا باید یک شریک همکار با کشورهای بزرگ منطقه‌یی از جمله چین، روسیه و همسایه‌گان ما پاکستان و ایران و همچنان هند باشد تا صلح به کشور ما برگردد."

آقای کرزی این حرف‌هارا در حالی می‌گوید که اداره‌ی دونالد ترامپ اخیراً با اعلام راهبرد جدید خود در برابر افغانستان و آسیای جنوبی از اعزام بیش از 3000 سرباز دیگر به افغانستان نیز خبر داد.
عکاس: الهام حسین قاطع

پروژه‌ای تاپی به روز جمعه افتتاح خواهد شد 2018-02-20

در آستانه افتتاح این پروژه‌ای بزرگ اقتصادی شماری از جوانان در شهر هرات با برگزاری مراسم ویژه از این روند استقبال کردند.

حلقات بیرونی در تلاش سبوتاژ روند صلح افغانستان است 2018-02-20

رییس شورای عالی صلح در نشست ملی مشوره‎ای صلح با بزرگان قومی می‌گوید که هر تلاشی مانع کار آنان نخواهد شد.

ایران از گسترش دامنه‎ای داعش در افغانستان ابراز نگرانی کرد 2018-02-20

جواد ظریف وزیر خارجه‎ای ایران گفته است که گروه تروریستی داعش مخصوصاً در شمال و نزدیک مرزهای روسیه و ایران در افغانستان فعالیت دارند.