ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

اخراج پناهجویان افغان از کشورهای اروپایی افزایش یافته است

۱۳۹۶-۰۷-۱۳

پژوهش تازه سازمان عفو بین الملل نشان می‌دهد که آمار پذیرش مهاجران افغان در کشورهای اروپایی کاهش یافته است.

 

در تازه‌ترین گزارش سازمان عفو بین‌المللی آمده است که از سال 2014 تا 2016 میلادی بیش از 12 هزار پناهجو به گونه‌ی اجباری از کشورهای اروپایی  اخراج شده اند.

در سال های 2015 تا 2016 کشورهای چون: آلمان، 3500 پناهجو، یونان 1500 پناهجو، سویدن یک هزار تن، ناروی بیش از 500 تن و انگلستان بیش از 500 پناهجوی افغان را اخراج کرده اند.

گفته می‌شود که پس از رویکرد تازه‌ی حکومت افغانستان در مورد پذیرش مهاجرین اخراج شده، روند علاقه‌مندی کشورهای اروپایی نسبت به پذیریش پناهجویان نیز کاهش یافته است.

با این حال یافته‌های این نهاد نشان می‌دهد که حکومت افغانستان برای جلب کمک‌های جامعه جهانی توافق‌نامه‌ی پذیرش دوباره‌ی پناهجویان را با کشورهای اروپایی به امضا رسانید اما در خصوص مساعد کردن وضعیت خوب زنده‌گی برای پناهجویان تاکنون کوتاه آمده است.

نهاد عفو بین الملل در افغانستان همچنان تأکید می‌کند که کشورهای اروپایی با درک از وضعیت کنونی افغانستان، رویکرد شان را در برابر مهاجرین افغان بازنگری کنند.

در همین حال عمر وریاچ معاون سازمان عفو بین الملل در جنوب آسیا می‌گوید:"

درین وضعیت پیشنهاد اساسی ما برای دولت‌های اروپایی اینست که این روند را متوقف کنند. هیچ استثنایی وجود ندارد. این خیلی‌ها خطرناک است که کتله‌ای از مردم را در خطر انداخت. همچنان به حکومت افغانستان پیشنهاد داریم که با وجود چالش‌ها، در برابر این موضوع صادقانه برخورد کند."

این درحالیست که ظرف سال‌های اخیر، به دلیل اوج‌گیری نا امنی و افزایش فقر و بیکاری، شماری زیادی از شهروندان به ویژه جوانان به هزار و یک مشکل و به گونه‌ی غیرقانونی راهیِ کشورهای اروپایی شدند.
عکاس: الهام حسین قاطع

جرم های جنایی در بلخ افزایش یافته است 2018-06-24

قتل های مرموز، سرقت های مسلحانه و گشت و گذار تفنگداران غیر مسوول در شهر از مواردی اند که آرامش بلخیان را گرفته است.

کارخانه های نساجی کشور در حال رکود قرار دارند 2018-06-24

رییس عامل کارخانه های نساجی با انتقاد از بی توجهیِ حکومت در احیای این کارخانه ها می گوید حکومت با وعده های بسیار هیچ اقدامی برای کمک آنها نکرده است.

باشنده های هرات به خاطر نا امنی تجمع اعتراضی کردند 2018-06-23

این اعتراض کننده گان پس از ترور یک عالم دین از سوی افراد مسلح ناشناس، در برابر ساختمان مقام‌ ولایت تجمع کرده و خواستار تأمین امنیت شدند.