ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

اخراج پناهجویان افغان از کشورهای اروپایی افزایش یافته است

۱۳۹۶-۰۷-۱۳
2 ماه

پژوهش تازه سازمان عفو بین الملل نشان می‌دهد که آمار پذیرش مهاجران افغان در کشورهای اروپایی کاهش یافته است.

 

در تازه‌ترین گزارش سازمان عفو بین‌المللی آمده است که از سال 2014 تا 2016 میلادی بیش از 12 هزار پناهجو به گونه‌ی اجباری از کشورهای اروپایی  اخراج شده اند.

در سال های 2015 تا 2016 کشورهای چون: آلمان، 3500 پناهجو، یونان 1500 پناهجو، سویدن یک هزار تن، ناروی بیش از 500 تن و انگلستان بیش از 500 پناهجوی افغان را اخراج کرده اند.

گفته می‌شود که پس از رویکرد تازه‌ی حکومت افغانستان در مورد پذیرش مهاجرین اخراج شده، روند علاقه‌مندی کشورهای اروپایی نسبت به پذیریش پناهجویان نیز کاهش یافته است.

با این حال یافته‌های این نهاد نشان می‌دهد که حکومت افغانستان برای جلب کمک‌های جامعه جهانی توافق‌نامه‌ی پذیرش دوباره‌ی پناهجویان را با کشورهای اروپایی به امضا رسانید اما در خصوص مساعد کردن وضعیت خوب زنده‌گی برای پناهجویان تاکنون کوتاه آمده است.

نهاد عفو بین الملل در افغانستان همچنان تأکید می‌کند که کشورهای اروپایی با درک از وضعیت کنونی افغانستان، رویکرد شان را در برابر مهاجرین افغان بازنگری کنند.

در همین حال عمر وریاچ معاون سازمان عفو بین الملل در جنوب آسیا می‌گوید:"

درین وضعیت پیشنهاد اساسی ما برای دولت‌های اروپایی اینست که این روند را متوقف کنند. هیچ استثنایی وجود ندارد. این خیلی‌ها خطرناک است که کتله‌ای از مردم را در خطر انداخت. همچنان به حکومت افغانستان پیشنهاد داریم که با وجود چالش‌ها، در برابر این موضوع صادقانه برخورد کند."

این درحالیست که ظرف سال‌های اخیر، به دلیل اوج‌گیری نا امنی و افزایش فقر و بیکاری، شماری زیادی از شهروندان به ویژه جوانان به هزار و یک مشکل و به گونه‌ی غیرقانونی راهیِ کشورهای اروپایی شدند.
عکاس: الهام حسین قاطع

واکنش عبدالله به اظهارات حکمت‌یار 2017-12-11

رییس اجراییه می‌گوید، اظهارات تفرقه بر انگیز و ایجاد اختلافات مذهبی و قومی میان شهروندان تنها دشمنان افغانستان را قوی می‌سازد.

کار خط آهن تورغندی – هرات تا یک ماه دیگر تکمیل می‎شود 2017-12-11

مسوولان بندر تورغندی می‌گویند، هزینه‎ی بازسازی این خط آهن از سوی ترکمنستان پرداخت شده و با تکمیل شدن آن سهولت‎های اقتصادی برای دو کشور فراهم خواهد شد.

فردا عملیات مشترک نیروهای امنیتی در ولایت جوزجان آغاز می‎شود 2017-12-11

مقام‎ها در وزارت امور داخله می‌گویند این عملیات تا پاک‌سازی کامل بخش های نا امن جوزجان و فاریاب از وجود گروه‎های جنگجو ادامه خواهد داشت.

not selected