ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

"جنگ افغانستان به دلیل قتل عام آمریکا افزایش یافته است"

۱۳۹۶-۰۷-۱۳

جنگ بر ضد دهشت افکنی از طرف نیرو های ایتلاف بین‌المللی با رهبری ایالات متحده آمریکا طی اضافه‌تر از 15 سال گذشته نتایج ملموس نداشته است.

 

طبق گزارش نیویارک تایمز، رییس سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده آمریکا (سیا) مایک پامپیو، دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده را تحت فشار قرار داده تا قدرت خود را در زمینه‌ی استفاده از طیاره‌های بدون سرنشین برای اهداف نظامی علیه تروریست‌ها در افغانستان گسترش دهد. روزنامه نوشته است که ترامپ مایل به دیدار با پامپیو است.
بر اساس گزارش روزنامه، کاخ سفید در حال بررسی پیشنهاد رییس سازمان سیا می‌باشد. لغو محدودیت‌های سازمان اطلاعات را باراک اوباما، رییس جمهور سابق که به دنبال کاهش تلفات ملکی ناشی از حملات طیارات بدون سرنشین آمریکا در افغانستان بود تحمیل کرده بود.
با این حال، بعضی از مقام‌های آمریکای می‌هراسند که در صورت عملی شدن درخواست پامپیو ممکن است راه برای عملیات گسترده‌ی سیا در کشورهایی مانند لیبیا، سومالیا و یمن، که در آن ایالات متحده با گروه تروریستی "دولت اسلامی" شبکه‌ی "القاعده" مبارزه می‌کنند باز شود.

عباس فراسو مبصر سیاسی در مورد افزایش عملیات نظامی توسط نیروهای خارجی در افغانستان گفت:

«افزایش عملیات نظامی و مخصوصاً عملیاتی‌که از جانب قوای ناتو و نیروهای آمریکایی در افغانستان اگر با دقت لازم انجام شود، موجب قربانی شدن افراد ملکی یا غیر نظامی نخواهد شد».

اما به نظر حاجى الله گل مجاهد نماينده‌ی مردم کابل در پارلمان جنگ به دلیل این که آمریکا به خانه و ناموس مردم افغانستان احترام نگذاشتند، وحشت را ایجاد کردند، خانه‌های مردم و حتی محافل عروسی مردم را بمبارد کردند و به نام طالب مردم بی‌گناه را قتل عام کردند افزایش یافته است.

به طور مثال در ننگرهار ما شاهد قتل بیش از ۱۵۰ تن افراد بی‌گناه توسط آمریکایی‌ها بودیم، همچنین در هلمند نیز آن‌ها قتل کرده بودند، اما بعد گفتند که عسکر شان تکلیف روانی داشت.
این نماینده‌ی پارلمان تأکید می‌کند که در اصل هیچ افغانی نمی‌خواهد که در افغانستان کشور خارجی حضور داشته باشد. آن‌ها از آمریکایی‌ها هیچ خاطره‌ی خوب ندارند و نمی‌خواهند که آن‌ها در خاک شان باشند.
داکتر روح الله احمدزی، آگاه مسایل روابط بین‌الملل و افغانستان به آژانس خبری اسپوتنیک گفت آنچه مبرهن است جنگ بر ضد دهشت افگنی و تروریزم از طرف نیروهای ایتلاف بین‌المللی با رهبری ایالات متحده آمریکا طی اضافه‌تر از 15 سال گذشته نتایج ملموس نداشته است.

به نظر احمدزی، عوامل ناکامی در طولانی‌ترین جنگ بین‌المللی که آمریکا مستقیم در آن ذی‌دخل است و افغانستان در محراق تمرکز آن قرار دارد، همانا اعتماد بالای پاکستان در مبارزه با شبکه‌های دهشت افگن و حامی تروریزم در خاک این کشور است. پاکستان در اضافه‌تر از 15 سال گذشته با آمریکا چنین معامله کرده بود که در بدل پرداخت میلیاردها دالر کمک به پاکستان، آن کشور مبارزه با تروریزم و شبکه‌های دهشت افکنی را در قلمرو خودش اجرا می‌کند و در طول این مدت هزینه‌های گزاف را از آمریکا دریافت کرد.

به عقیده‌ی این مبصر سیاسی، حکومت کنونی ایالات متحده آمریکا با رهبری دونالد ترمپ کاملاً این اشتباه 15 ساله را درک کرد و در این راستا نقش دیپلوماسی فعال رییس جمهور غنی در دو سال گذشته و این که پاکستان را به عنوان کشور حامی تروریزم و یک هم پیمان غدار به آمریکا معرفی کرد. به عباره‌ی دیگر این دولت فعلی افغانستان بود که توانست با ارایه‌ی شواهد مستند و راه‌اندازی گفتگوهای سازنده در کنفرانس‌های بین المللی آمریکا و هم پیمانان اروپایی اش را قناعت بدهد که پرداخت میلیاردها دالر کمک نقدی به پاکستان به معنی حمایت و تمویل گروه‌های دهشت افگنی از سوی پاکستان است نه حمایت از مبارزه پاکستان با تروریزم و دهشت افگنی.


داکتر روح الله احمدزی می‌گوید که حملات نظامی آمریکا این‌بار بالای اهداف ملکی در افغانستان کمتر متمرکز خواهد بود، بلکه بسیار سنجیده شده و پلان شده روی اقامتگاه‌های مصون تروریستان در مناطق مرزی افغانستان و قلمرو پاکستان صورت خواهد گرفت و موارد حمله بر مردم ملکی در دو طرف خط دیورند در برنامه‌ی این حملات هوایی قرار نخواهد داشت. یگانه خطری که می‌تواند در همه‌ی حال برای افراد ملکی در شهرها و مناطق مسکونی افغانستان رونما شود، همانا حملات متقابل سازمان استخباراتی پاکستان در داخل شهرهای افغانستان و مراکز نظامی نیروهای امنتیی افغان و بین المللی خواهد بود که مانند گذشته این چنین حملات را افزایش خواهند داد.

به نظر محمد وحيد غروال رییس دیپارتمنت ٰژونالیزم دانشگاه کابل با افزایش عملیات هوایی توسط نیروهای ناتو و آمریکا برای افراد ملکی یقیناً که زیان می‌رسد، اما اگر در این عملیات طیاره‌های بدون سرنشین واقعن به شکل مؤثر به کار گرفته شود به مردم عام صدمه نخواهد رسید. 

براساس تازه‌ترین آمار نشر شده توسط رسانه‌های آمریکایی و بریتانیایی، تعداد حملات هوایی نیروهای آمریکایی پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ به مراتب افزایش یافته است.
آژانس خبری و تحقیقاتی بریتانیایی (Bureau of Investigative Journalis) با نشر اطلاعات درمورد تعداد حملات هوایی نیروهای آمریکایی در افغانستان و همچنان آمار قربانیان این حملات، نوشته است که پس از آغاز دوره‌ی ریاست جمهوری دونالد ترامپ، تعداد این حملات بیشتر از دو برابر نسبت به سال گذشته، افزایش یافته است.

براساس این آمار، در طول 9 ماه گذشته‌ی سال 2017 نیروهای هوایی ایالات متحده آمریکا 2353 حمله هوایی در افغانستان انجام داده اند. در حالی‌که در سال 2016 تعداد این حملات 1072 حمله گزارش شده است.

این در حالیست که آگاهان نظامی و سیاسی افزایش این حملات را نه تنها مفید بلکه باعث تشدید بد شدن اوضاع امنیتی در افغانستان، می‌خوانند.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

معرفی نشدن ناظران انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات 2018-10-09

ناظران داخلی و خارجی این روند از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.