ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

راهبرد آمریکا درافغانستان توان جنگی طالبان را کاهش می‌دهد

۱۳۹۶-۰۷-۱۲

جنرال جمیز متیس وزیر دفاع آمریکا در مجلس سنای این کشور‌ می‌گوید طالبان  هرگز با جنگ پیروز نخواهند شد و نیاز است تا این گروه دست از کشتار مردم بردارند.

 

جنرال جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا و جنرال جوزف دنفورد رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، از برای دادن جزئیات در مورد راهبرد تازه‌ی آمریکا در قبال افغانستان و جنوب آسیا، به مجلس سنا حضور یافتند.

رییس کمیته مجلس سنای آمریکا، از ابهامات در راهبرد تازه‌ی آمریکا در قبال افغانستان به شدت انتقاد می‌کند.

جان مک‌کین رییس کمیته نظامی مجلس سنای آمریکا می‌گوید:

"شش هفته می‌شود که رییس جمهور راهبرد خود را اعلام کرده، اما این کمیته و کانگرس تا کنون به طور کلی در مورد جزئیات مهم و اساسی این راهبرد چیزی نمی‌دانند. این کاملاً غیر قابل قبول است، تکرار می‌کنم کاملاً غیر قابل قبول است. شمار زیادی از اعضای این کمیته به‌صورت فعالانه در نبرد افغانستان از آغاز آن دخیل بوده اند. ما توقع داریم تا در مورد این نبرد معلومات کافی داشته باشیم."

درهمین حال این دو مقام ارشد نظامی آمریکا راهبرد تازه‌ی کاخ سفید را در کاهش فعالیت‌های هراس‌افکنی در افغانستان مهم می‌پندارند.

جمیز متیس وزیر دفاع آمریکا در این مورد می‌گوید:

" راهبرد ما در برابر آسیای جنوبی این را به طالبان بازگو می‌کند که یگانه راه رسیدن به صلح و مشروعیت سیاسی یک راهکار سیاسی است. فرصت آن است تا طالبان بدانند که از راه کشتار به قدرت نمی‌رسند و این را هم بدانند که به تروریستان چند ملیتی هم نمی‌توانند پناه بدهند."

از سوی هم سناتور مک کین تأکید می‌کند که کاخ سفید از موجودیت پناه‌گاه‌های امن تروریستان در پاکستان آگاهی دارد اما اداره‌ی ترامپ چه اقدامی را اتخاذ خواهد کرد تا پاکستان را متقاعد به تغییر رفتارش کند و اگر پاکستان چنین کاری انجام ندهد، واشنگتن چه موضع را در برابر این کشور اتخاذ کند؟

جنرال متیس به این پرسش، اینگونه پاسخ می‌دهد:

" ما چند گزینه‌ی بزرگ در برابر پاکستان داریم. این به نفع پاکستان است که با جامعه‌ی جهانی در یک مسیر حرکت کند. به باور من ما باید در آنجا تمرکز خود را داشته باشیم. اگر پاکستانی‌ها مسیر غلطی را انتخاب کنند تاوان بیشتری خواهند پرداخت. یک‌بار دیگر تلاش می‌کنیم تا این راهبرد با همکاری پاکستان نتیجه بدهد. اگر تلاش‌های ما نتیجه نداد رییس جمهور ترامپ آن زمان خود تصمیم خواهد گرفت."

با این همه مقام‌های ارشد نظامی آمریکا تأکید می‌ورزند که تلاش‌های ایالات متحده به منظور تواتمندسازی و تقویت نیروهای زمینی و هوایی افغانستان در مبارزه با هراس‌افکنان ادامه خواهد داشت.
عکاس: الهام حسین قاطع

جرم های جنایی در بلخ افزایش یافته است 2018-06-24

قتل های مرموز، سرقت های مسلحانه و گشت و گذار تفنگداران غیر مسوول در شهر از مواردی اند که آرامش بلخیان را گرفته است.

کارخانه های نساجی کشور در حال رکود قرار دارند 2018-06-24

رییس عامل کارخانه های نساجی با انتقاد از بی توجهیِ حکومت در احیای این کارخانه ها می گوید حکومت با وعده های بسیار هیچ اقدامی برای کمک آنها نکرده است.

باشنده های هرات به خاطر نا امنی تجمع اعتراضی کردند 2018-06-23

این اعتراض کننده گان پس از ترور یک عالم دین از سوی افراد مسلح ناشناس، در برابر ساختمان مقام‌ ولایت تجمع کرده و خواستار تأمین امنیت شدند.