ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

والی بلخ: حکمتیار در پی دامن‌زدن مسایل قومی و زبانی است.

۱۳۹۶-۰۵-۳۰
3 ماه

عطا محمد نور والی بلخ در صفحه‌ی رسمی فیسبوک اش نگاشته است که گلبدالدین حکمتیار در پی دامن زدن مسایل منطقوی، قومی و زبانی است.

آقای نور نگاشته است که او بسیار امیدوار بوده که آقای حکمتیار "به پروسه‌ی صلح پیوسته است و به قانون اساسی احترام می‌گذارد و به تخریب، ویرانگری و انتحار پایان می‌بخشد. اما خلاف انتظار او در پی دامن زدن مسایل منطقوی، قومی، زبانی و اختلافات سلیقوی برآمده است."

آقای نور در مورد اظهارات اخیر گلبدین حکمتیار در بدخشان که گفته بود احمد شاه مسعود قهرمان ملی کشور با آی اس آی پاکستان ارتباط داشته است را رد می کند.

آقای نور می‌گوید سخنان گلبدین حکمتیار در مورد ولسوالی پنجشیر و قهرمان ملی افغانستان احمد شاه مسعود تهمت و بهتان است و این نشان دهنده‌ی آن است که آقای حکمتیار  منافع و مخالفت هایش را بر اساس جغرافیا و رنگ تعیین می‌کند.

عطا محمد نور می‌افزاید که گلبدین حکمتیار با اظهارات این چنینی در پی اجرای مأموریت برای بیگانه ها است.

این در حالی است که آقای حکمتیار چندی پیش در دیدار با اعضای حزب اسلامی در ولایت بدخشان اعضای ایتلاف نجات افغانستان را به پول اندوزی متهم کرده بود. همچنان اظهاراتی در مورد تعداد جنرال‌ها در ولوالی پنجشیر داشت که منجر به واکنش‌های جدی در صفحات اجتماعی شد.
عکاس: الهام حسین قاطع

ولسوالی دشت ارچی، هنوزهم در تهدید بلند ناامنی 2017-11-17

ولسوال دشت ارچی کندز می‌گوید، طالبان اکنون در 75 درصد خاک این ولسوالی حاکمیت دارند و نهادهای عدلی و قضایی در این ولسوالی فعالیت ندارد.

روسیه از گسترش فعالیت داعش در شمال افغانستان نگرانی می‎کند 2017-11-16

ایگور فرولوف سفیر روسیه در تاجیکستان از افزایش فعالیت گروه داعش در ولایت‌های شمالی افغانستان و احتمال حمله‌ی این گروه به تاجیکستان نگرانی کرد.

از هر چهار نفر، یک نفر آن در کشور بخاطر جنگ‌ها بیجا شده است 2017-11-15

تاداماچی یاماماتو نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل برای افغانستان می‌گوید دلیل عمده‌ی پناهنده شدن افغان‌ها را جنگ و نا امنی است.

not selected