ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

سروردانش: اداره احصاییه مرکزی در سرشماری نفوس کشور ناکام است

۱۳۹۶-۰۵-۲۱
4 ماه

سروردانش حین معرفی رییس جدید اداره احصاییه‌ی مرکزی می‌گوید این اداره اکنون با ضعف مدیریتی، نبود ظرفیت و عدم هماهنگی با سایر ارگان‌های دولتی مواجه است.

 

سرور دانش معاون دوم رییس جمهور امروز محمد جاوید رسولی را به عنوان رییس جدید اداره احصاییه‌ی مرکزی معرفی کرد. در این مراسم آقای دانش اداره احصاییه‌ی مرکزی را به ناتوانی در تثبیت شمار دقیق نفوس کشور متهم می‌کند.

آقای دانش می‌گوید:" ما در سرشماری نفوس کشور ناکام مطلق هستیم. در حالی‌که امروزه در دنیا هر کشور در هر پنج سال به سرشماری نفوس خود می‌پردازد اما افغانستان تنها کشوری‌ست که در این قرن نتوانسته به هر دلیلی نفوس خود را بشمارد."

با این حال شیر محمد جامی‌زاده رییس پیشین اداره احصاییه مرکزی که اکنون به عنوان مشاور رییس جمهور در امور زیربنایی گماشته شده است، نبود امنیت را بزرگترین چالش در برابر تکمیل نشدن شمارش نفوس کشور عنوان می‌کند.

آقای جامی‌زاده می‌گوید:" در دو سال اخیر به نسبت نبود امنیت در اکثر ولایات نتوانستیم که ما برنامه‌ی سرشماری را اجرا کنیم."

در همین حال محمد جاوید رسولی رییس جدید اداره‌ احصاییه‌ی مرکزی برای حل چالش‌های موجود در اداره احصاییه‌ی مرکزی اطمینان می‌دهد.

آقای رسولی می‌گوید:" یک سیستم واحد احصایوی ملی در سطح افغانستان ایجاد خواهد شد. این کار نیاز به همکاری تمام ادارات ذیربط دارد. هر اداره افغانستان در هماهنگی با اداره احصاییه‌ی مرکزی سیستم‌های معلوماتی خود را تنظیم کند."

آقای رسولی همچنان وعده می‌دهد که در نزدیک‌ترین زمان ارقام دقیق نفوس کشور را در دسترس دولت قرار خواهد داد.

مشخص نبودن رقم نفوس کشور در گذشته سبب چالش‌های زیادی شده است. آگاهان امور معلوم نبودن نفوس کشور را یکی از دلایل اصلی به جنجال کشیده شدن انتخابات 1393 می دانند که باعث تنش‌های تفریباً بی پایان میان قدرت‌های سیاسی در کشور شد. 
عکاس: الهام حسین قاطع

واکنش عبدالله به اظهارات حکمت‌یار 2017-12-11

رییس اجراییه می‌گوید، اظهارات تفرقه بر انگیز و ایجاد اختلافات مذهبی و قومی میان شهروندان تنها دشمنان افغانستان را قوی می‌سازد.

کار خط آهن تورغندی – هرات تا یک ماه دیگر تکمیل می‎شود 2017-12-11

مسوولان بندر تورغندی می‌گویند، هزینه‎ی بازسازی این خط آهن از سوی ترکمنستان پرداخت شده و با تکمیل شدن آن سهولت‎های اقتصادی برای دو کشور فراهم خواهد شد.

فردا عملیات مشترک نیروهای امنیتی در ولایت جوزجان آغاز می‎شود 2017-12-11

مقام‎ها در وزارت امور داخله می‌گویند این عملیات تا پاک‌سازی کامل بخش های نا امن جوزجان و فاریاب از وجود گروه‎های جنگجو ادامه خواهد داشت.

not selected