ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

تأکید ترامپ بر همه‌گانی شدن استراتیژی اش در قبال افغانستان

۱۳۹۶-۰۵-۲۰
2 ماه

رییس جمهور آمریکا می‌گوید، یک وضعیت نهایت بد و بهم خورده در افغانستان برای وی به میراث رسیده است، اما این وضعیت بهتر می‌شود.

 

با توجه به پیچیده‌گی وضعیت امنیتی در افغانستان، رییس جمهور آمریکا می‌خواهد به زودی راهبرد تازه‌ای جنگی اش در قبال را افغانستان اعلام کند.

دونالد ترامپ که در نشست خبری در ایالت نیوجرسی صحبت می‌کرد، تأکید کرد که وضعیت بهم خورده در افغانستان از گذشته به وی به میرات گذاشته شده؛ اما به زودی تصمیم تازه اش را در قبال امنیت افغانستان همه‌گانی خواهد ساخت.

رییس جمهور آمریکا تأکید کرد: "ما به اعلام راهبرد افغانستان بسیار نزدیک می‌شویم. این برای من یک تصمیم بزرگی است. من زمان زیاد را روی این موضوع صرف کردم. ما این را کمی طولانی می‌سازیم. بخاطری‌که ما هفده سال می‌شود که در یک جنگ درازمدت قرار داریم. در واقع این تصمیمی است بزودی اعلام خواهد شد."

پیش از این مقام‌های آمریکایی پیوسته از اعلام استراتیژی جدید واشنگتن در قبال افغانستان نیز خبر داده‌اند؛ اما این تصمیم به دلیل اختلاف‌ها میان مقام‌های ارشد کاخ سفید به تأخیر روبرو شده است.

از سویی هم؛ به تازه‌گی جان مک‌کین، رییس کمیته خدمات تسلیحاتی مجلس سنای آمریکا با ارایه راهبرد تازه در قبال افغانستان خواستار حضور بیشتر نظامیان آمریکایی در نبرد با هراس‌افکنان شده است.

مک‌کین تأکید کرد: "آمریکا نیاز دارد تا شرایط جدی را برای ادامه‌ی کمک‌ها برای افغانستان مشخص کند و از اداره کابل بخواهد تا پیشرفت‌های قبل سنجش را در راستای مبارزه با فساد اداری، تقویت حاکمیت قانون و آوردن بهبود و شفافیت در قسمت مسایل مالی را ارایه کند."

این اظهارات درحالی مطرح می‌شود که در حال حاضر 12500 سرباز خارجی به شمول 8400 نظامی آمریکایی در افغانستان حضور دارند.

اما مأموریت اصلی این سربازان، آموزش و مشورت به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان است.

فردوس پیرازده – سایت خبری آرزو

 
عکاس: الهام حسین قاطع

برخورد سلیقه‌یی در حکومت‌داری عامل بی ثباتی کشور است 2017-10-23

رییس اداره عالی مبارزه با فساد می‌گوید تقرری‌های سلیقه‌یی در ساختار نهادهای امنیتی باعث شده تا نا امنی افزایش یافته و روند صلح با چالش روبرو گردد.

امریکا عملیات مخفیانه بر رهبران طالبان را افزایش می‌دهد 2017-10-23

روزنامه‌ی نیویارک تایمز به نقل از دو مقام سازمان اطلاعاتی امریکا نوشته است که سیا تیم‌های کوچک مجرب را برای نابودی رهبران طالبان به افغانستان می‌فرستد

5 کارمند کمیسیون شکایات انتخاباتی به دادگاه معرفی شدند 2017-10-22

مسوولان این کمیسیون در خبرنامه‌ی،ایجاد موانع برای اصلاحات، ایجاد دوگانه‌گی و پاگریزی از وظیفه‌، عمده‌ترین دلایل برکناری این پنج نفر عنوان کرده اند.

not selected