ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

عبدالله‌عبدالله دزدی از امکانات ارتش را خیانت‌ملی خواند

۱۳۹۶-۰۵-۱۹

رییس اجراییه از موجودیت فساد گسترده در بخش‌های امنیتی نگرانی کرده می‌گوید شورشیان در نتیجه‌ی این فساد از امکانات نیروهای امنیتی استفاده می‌کنند.

 

کنفرانس سه روزه‌ی مبارزه با فساد اداری در نهادهای امنیتی و دفاعی کشور با حضور مقام‌های ارشد نظامی و حکومتی پایان یافت.

عبدالله عبدالله در پایان این کنفرانس از موجودیت فساد در نهادهای امنیتی به شدت نگرانی کرده می‌گوید در برخی موارد شورشیان از امکانات و مهمات نیروهای امنیتی تجهیز می‌شود و این عمل خیانت ملی است.

آقای عبدالله می‌گوید:" گزارش‌های وجود دارد که ابزار نیروهای امنیتی به فروش رسیده و در اختیار مخالفین مسلح قرارگرفته است. مخالفین نیز این امکانات را در مقابل مردم عادی استفاده می‌کنند و این کمتر از خیانت ملی نخواهد بود."

رییس اجراییه تأکید می‌کند که فساد در نهادهای امنیتی تأثیر مستقیم روی وضعیت امنیتی دارد و با این پدیده باید مبارزه جدی شود. وی می‌گوید که "فساد در این نهادهای کارکردهای نظامیان کشور را زیر پرسش می‌برد."

در همین حال محمد فرید حمیدی دادستان کل کشور از پیکار جدی در امر مبارزه با فساد در نهادهای امنیتی خبر داده می‌گوید که این روند برای بهبود وضعیت کنونی کشور حایز اهمیت است.

آقای حمیدی گفت:" مبارزه با فساد در نهادهای امنیتی بحث مرگ و زنده‌گی یک ملت است. ما تعهد می‌سپاریم که با دقت و بی طرفی و استقلالیت تمام با فساد در هرگوشه‌ی افغانستان مبارزه می‌کنیم."

با این همه در نخستین روز این کنفرانس رییس جمهور غنی گفته بود که موجودیت فساد یکی از دلایل تلفات نیروهای امنیتی در نبرد با هراس افگنی است. پیش از این نیز از اختلاس  و فروش تجهیزات نیروهای امنیتی به گروه‌های شورشی نگرانی شده است.
عکاس: الهام حسین قاطع

روسیه: جنگ افغانستان به بن‌بست رسیده است. 2018-06-22

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه می گوید هیچ یک از طرف‌های درگیر نمی‌توانند از راه جنگ به پیروزی برسند.

تاشکنت میزبان نشست فوق العاده امنیتی در مورد افغانستان 2018-06-22

در این نشست نماینده‌گان کشورهای افغانستان، روسیه، اوزبیکستان، تاجیکستان، قزاقستان و قرقزستان حضور داشتند.

نشست مقام های اوزبیکستان با اعضای برجسته طالبان 2018-06-19

وزارت خارجه اوزبیکستان گفته است که تاشکنت آماده زمینه سازی هر نوع شرایط برای برگزاری مذاکرات مستقیم بین حکومت و جنبش طالبان است.