ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

ریاست اجراییه : ناامنی‌های کشور ریشه‌ی خارجی دارد.

۱۳۹۶-۰۵-۱۹
13 روز

سخنگوی ریاست اجراییه می‌گوید کشور پاکستان پناهگاه تروریسم است و از این رو از جامعه‌ی می‌خواهد تا بر پاکستان مبنی بر دست برداشتن از حمایت تروریسم، فشار بیاورد.

 

در پی حمله‌ها و تحرکات جدید مخالفین مسلح در نقاط مختلف کشور ریاست اجراییه پاکستان را حامی تروریسم می‌خواند.

هرچند رییس جمهور امریکا سرگرم رایزنی در خصوص اعلام راهبرد تازه‌ی جنگی کشورش در قبال افغانستان است اما مقام‌های حکومتی کشور از اداره‌ی ترمپ می‌خواهند تا در این راهبرد، فشار آوری بالای کشورهای حامی تروریزم به ویژه پاکستان را در اولویت قرار دهد.

جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجراییه می‌گوید:" امیدواریم پیشنهادهای که ما در استراتیژی تازه‌ی امریکا کرده ایم درنظر گرفته شود و پاکستان نیز به عنوان یک همتای خوب با ما همکار باشد."

پیش ازین سران حکومت پیوسته گفته اند که ناامنی افغانستان ریشه در بیرون از این جغرافیا دارد.

باورها اینست تا زمانی‌که پاکستان دست از حمایت گروه جنگجو به ویژه طالبان بر ندارد، آتش نبرد در کشور شعله‌ور خواهد بود.

آقای فیصل می‌گوید:" بدبختانه پاکستان هنوز هم از طالبان حمایت می‌کند. حمایت طالبان باعث شده که در جنگ افغانستان ما بسیار پیشرفت نکنیم و در پروسه‌ی صلح با طالبان مسلح فعالیت مثمر نداشته باشیم."

به باور آگاهان نظامی امریکا در 16 سال گذشته در نبرد با هراس افکنی در افغانستان ناکام بوده است و حالا دیده شود که کاخ سفید با چه راهکار و میکانیزمی با معضل ناامنی کشور، برخورد خواهد کرد.
عکاس: الهام حسین قاطع

نگرانی دیدبان شفافیت افغانستان از وضعیت مراکز صحی در کشور 2017-08-23

دیدبان شفافیت افغانستان طی یک تحقیق در ۱۸۴ مرکز صحی در ۸ ولایت کشور یافته است که به دلیل وزارت صحت این ولایت‌ها با کمبود پزشکان مسلکی مواجه است.

غنی: افغانستان نقطه وصل و همکاری در منطقه است. 2017-08-23

آقای غنی در اظهار نظر درباره راهبرد تازه امریکا گفت که اکنون افغانستان توانسته به جهانیان بفهماند که این کشور نقطه‌ی همکاری‌های منطقه‌یی است.

ارگ از راهبرد امریکا برای حمایت افغانستان استقبال کرد 2017-08-22

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ی گفته است که رییس جمهور غنی از تصمیم امریکا به عنوان یک متعهد دوارمدار و شریک جنگ در برابر تروریسم استقبال می‌کند.

not selected