ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

والی‌سرپل: سرپل را ترک می‌کنم اگر از شورشیان پاک نشود

۱۳۹۶-۰۵-۱۸
14 روز

ظاهر وحدت هشدار می‌دهد هرگاه نیروهای اعزامی کمکی به این ولایت ریشه‌های ناامنی را نخشکاند او این ولایت را ترک خواهد کرد.

 

به تازهگی نیروهای تازه نفس به هدف نابودی گروه‌های داعش و طالب در منطقه میرزاونگ ولسوالی صیاد سرپل وارد نبرد شده اند. میرزاولنگ روستایی‌که در دو روز گذشته، گواه خونین‌ترین حمله‌ی‌ مخالفین مسلح بود.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی می‌گوید:" لوی درستیز شخصن به سرپل رفته است. تمام قطعات کوماندو، قطعات خاص  قطعات ضربتی و قطعات هوایی آماده اند و به زودی عملیات وسیع را برای بازپس‌گیری روستای میرزاولنگ اجرا خواهند کرد."

درهمین حال والی سرپل به حکومت مرکزی هشدار می‌دهد که هرگاه نیروهای اعزامی از مرکز به هدف سرکوبی شورشیان اقدام مناسب را انجام ندهند، به آنان اجازه‌ی خروج از این ولایت را نخواهد داد و در صورت بیرون شدن، وی نیز وظیفه‌اش را به عنوان والی سرپل ترک خواهد گفت.

آقای وحدت گفت:" نیروهای که از سوی حکومت مرکزی به سرپل آمده اند تا یک کار مناسب را به سرپل انجام نده، من به عنوان والی سرپل به ساده‌گی اجازه نخواهم داد که به مرکز برگردند. اگر رفتند من هم همرای شان یکجای خواهم رفت."

درهمین حال شماری از فعالان مدنی جنایت گروه‌های جنگجو در سرپل را نکوهش می‌کنند و از حکومت می‌خواهند تا هرچه زودتر دادگاه ویژه‌ی رسیدگی به جنایت‌های جنگی را ایجاد کنند.

نعیم نظری رییس شبکه‌ی جامعه مدنی و حقوق بشر در این مورد می‌گوید:" رویداد میرزاولنگ متفاوت از دیگر رویدادهای‌ست که توسط گروه‌های تروریستی صورت گرفته است. در این حادثه یک به گونه سازمان یافته گروه خاص قومی مورد هدف قرار گرفته است."

نگرانی‌ها درحالی از کشتار و جنایت گروه‌های جنگجو بالا گرفته است که پیش از این والی سرپل خواستار توجه حکومت مرکزی به تأمین امنیت سرپل و اعزام نیروی بیشتر به هدف سرکوب شورشیان درین ولایت شده بود.
عکاس: الهام حسین قاطع

نگرانی دیدبان شفافیت افغانستان از وضعیت مراکز صحی در کشور 2017-08-23

دیدبان شفافیت افغانستان طی یک تحقیق در ۱۸۴ مرکز صحی در ۸ ولایت کشور یافته است که به دلیل وزارت صحت این ولایت‌ها با کمبود پزشکان مسلکی مواجه است.

غنی: افغانستان نقطه وصل و همکاری در منطقه است. 2017-08-23

آقای غنی در اظهار نظر درباره راهبرد تازه امریکا گفت که اکنون افغانستان توانسته به جهانیان بفهماند که این کشور نقطه‌ی همکاری‌های منطقه‌یی است.

ارگ از راهبرد امریکا برای حمایت افغانستان استقبال کرد 2017-08-22

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ی گفته است که رییس جمهور غنی از تصمیم امریکا به عنوان یک متعهد دوارمدار و شریک جنگ در برابر تروریسم استقبال می‌کند.

not selected