ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

ارایه طرح خصوصی‌سازی جنگ افغانستان توسط شرکت امنیتی بلک واتر

۱۳۹۶-۰۵-۱۸
3 ماه

ایریک پرنس بنیان‌گذار شرکت بلک واتر گفته است که بر اساس این طرح، 5500 نیروی ویژه‌ی عملیاتی مأموریت مشوره‌دهی نیروهای رزمی افغان را بر عهده خواهد داشت.

 

ایریک پرنس بنیان‌گذار شرکت خصوصی امنیتی "بلک واتر" در مصاحبه با شبکه‌ی سی بی اس گفته است که بخش بزرگ از تلاش‌های ایالات متحده در افغانستان باید خصوصی سازی شود.

براساس این طرح حدود پنج هزار قراردی نظامی خصوصی برای کمک و آموزش نیروهای امنیتی افغان به این کشور فرستاده خواهد شد، مصرف سالانه‌ی نیروهای نظامی امریکایی در افغانستان که 45 میلیارد دالر تخمین می‌شود به ده میلیارد دالر کاهش خواهد یافت و این طرح زمینه را برای فراهم آوری 90 بال جنگنده‌ی خصوصی نظامی به هدف حمایت از قوای هوایی افغانستان مساعد می‌سازد.

از سوی هم این طرح به قراردادی‌ها اجازه می‌دهد تا با نیروهای امنیتی افغان به گونه‌ی درازمدت در یک فرماندهی واحد مدغم شوند.

ایریک پرنس بنیان‌گذار شرکت خصوصی امنیتی بلک در مصاحبه با شبکه‌ی سی بی اس گفته است:" ارایه‌ی آموزش به نیروهای زمینی افغان، حمایت هوایی و حمایت از حکومت افغانستان سه موضوعی است که در این طرح گنجانیده شده اند. ازاین مقدار می‌توان نیروهای افغان را حمایت کرد و نیز نیروهای ویژه‌ی عملیاتی امریکا را درانجا حفظ کرد."

اما آگاهان نظامی افغانستان در مورد خصوصی سازی جنگ در نظر نیک ندارند.

عتیق الله امرخیل آگاه نظامی می‌گوید:" بلک واتر یک شرکت خصوصی امنیتی "انسان‌خوار" است و بالای سر انسان تجارت می‌کند. اعضای این شرکت از امریکا پول می‌گیرد و در افغانستان عساکر شان را می‌فرستند. آن‌ها فقط می‌توانند از طریق کشتن انسان پول بگیرند."

محمد آگل مجاهد آگاه مسایل نظامی به تاریخ کارکرد این شرکت درافغانستان اشاره کرده می‌گوید:"  یک زمانی این شرکت در افغانستان و در عراق عملیات نظامی انجام می‌داد. در افغانستان کار این شرکت ناکام بود. نه تنها که جنگ را کاهش ندادند بلکه آنرا تقویت کردند."

با این همه بنیان‌گذار شرکت بلک واتر از تحرکات گروه‌های جنگجو در افغانستان در عدم موجودیت نیروهای خارجی هشدار داده است.

پرنس گفته است:" حکومت افغانستان نمی‌خواهد نیروهای خارجی این کشور را ترک کنند. بحث این جاست اگر تمامی نیروهای امریکایی از افغانستان بیرون شوند؛ عواقب بدی بدنبال خواهد داشت. ظرف شش تا 12 ماه پرچم طالبان بالای سفارت امریکا در کابل بلند خواهد شد."

پیش ازاین گزارش‌های در مورد متردد بودن کاخ سفید برای اعلام استراتیژی جنگی اش در قبال افغانستان منتشر شده بود. کاخ سفید تاهنوز در مورد این پیشنهاد شرکت خصوصی بلک واتر اظهار نظر نکرده است.
عکاس: الهام حسین قاطع

برخورد سلیقه‌یی در حکومت‌داری عامل بی ثباتی کشور است 2017-10-23

رییس اداره عالی مبارزه با فساد می‌گوید تقرری‌های سلیقه‌یی در ساختار نهادهای امنیتی باعث شده تا نا امنی افزایش یافته و روند صلح با چالش روبرو گردد.

امریکا عملیات مخفیانه بر رهبران طالبان را افزایش می‌دهد 2017-10-23

روزنامه‌ی نیویارک تایمز به نقل از دو مقام سازمان اطلاعاتی امریکا نوشته است که سیا تیم‌های کوچک مجرب را برای نابودی رهبران طالبان به افغانستان می‌فرستد

5 کارمند کمیسیون شکایات انتخاباتی به دادگاه معرفی شدند 2017-10-22

مسوولان این کمیسیون در خبرنامه‌ی،ایجاد موانع برای اصلاحات، ایجاد دوگانه‌گی و پاگریزی از وظیفه‌، عمده‌ترین دلایل برکناری این پنج نفر عنوان کرده اند.

not selected