ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

ارایه طرح خصوصی‌سازی جنگ افغانستان توسط شرکت امنیتی بلک واتر

۱۳۹۶-۰۵-۱۸
14 روز

ایریک پرنس بنیان‌گذار شرکت بلک واتر گفته است که بر اساس این طرح، 5500 نیروی ویژه‌ی عملیاتی مأموریت مشوره‌دهی نیروهای رزمی افغان را بر عهده خواهد داشت.

 

ایریک پرنس بنیان‌گذار شرکت خصوصی امنیتی "بلک واتر" در مصاحبه با شبکه‌ی سی بی اس گفته است که بخش بزرگ از تلاش‌های ایالات متحده در افغانستان باید خصوصی سازی شود.

براساس این طرح حدود پنج هزار قراردی نظامی خصوصی برای کمک و آموزش نیروهای امنیتی افغان به این کشور فرستاده خواهد شد، مصرف سالانه‌ی نیروهای نظامی امریکایی در افغانستان که 45 میلیارد دالر تخمین می‌شود به ده میلیارد دالر کاهش خواهد یافت و این طرح زمینه را برای فراهم آوری 90 بال جنگنده‌ی خصوصی نظامی به هدف حمایت از قوای هوایی افغانستان مساعد می‌سازد.

از سوی هم این طرح به قراردادی‌ها اجازه می‌دهد تا با نیروهای امنیتی افغان به گونه‌ی درازمدت در یک فرماندهی واحد مدغم شوند.

ایریک پرنس بنیان‌گذار شرکت خصوصی امنیتی بلک در مصاحبه با شبکه‌ی سی بی اس گفته است:" ارایه‌ی آموزش به نیروهای زمینی افغان، حمایت هوایی و حمایت از حکومت افغانستان سه موضوعی است که در این طرح گنجانیده شده اند. ازاین مقدار می‌توان نیروهای افغان را حمایت کرد و نیز نیروهای ویژه‌ی عملیاتی امریکا را درانجا حفظ کرد."

اما آگاهان نظامی افغانستان در مورد خصوصی سازی جنگ در نظر نیک ندارند.

عتیق الله امرخیل آگاه نظامی می‌گوید:" بلک واتر یک شرکت خصوصی امنیتی "انسان‌خوار" است و بالای سر انسان تجارت می‌کند. اعضای این شرکت از امریکا پول می‌گیرد و در افغانستان عساکر شان را می‌فرستند. آن‌ها فقط می‌توانند از طریق کشتن انسان پول بگیرند."

محمد آگل مجاهد آگاه مسایل نظامی به تاریخ کارکرد این شرکت درافغانستان اشاره کرده می‌گوید:"  یک زمانی این شرکت در افغانستان و در عراق عملیات نظامی انجام می‌داد. در افغانستان کار این شرکت ناکام بود. نه تنها که جنگ را کاهش ندادند بلکه آنرا تقویت کردند."

با این همه بنیان‌گذار شرکت بلک واتر از تحرکات گروه‌های جنگجو در افغانستان در عدم موجودیت نیروهای خارجی هشدار داده است.

پرنس گفته است:" حکومت افغانستان نمی‌خواهد نیروهای خارجی این کشور را ترک کنند. بحث این جاست اگر تمامی نیروهای امریکایی از افغانستان بیرون شوند؛ عواقب بدی بدنبال خواهد داشت. ظرف شش تا 12 ماه پرچم طالبان بالای سفارت امریکا در کابل بلند خواهد شد."

پیش ازاین گزارش‌های در مورد متردد بودن کاخ سفید برای اعلام استراتیژی جنگی اش در قبال افغانستان منتشر شده بود. کاخ سفید تاهنوز در مورد این پیشنهاد شرکت خصوصی بلک واتر اظهار نظر نکرده است.
عکاس: الهام حسین قاطع

نگرانی دیدبان شفافیت افغانستان از وضعیت مراکز صحی در کشور 2017-08-23

دیدبان شفافیت افغانستان طی یک تحقیق در ۱۸۴ مرکز صحی در ۸ ولایت کشور یافته است که به دلیل وزارت صحت این ولایت‌ها با کمبود پزشکان مسلکی مواجه است.

غنی: افغانستان نقطه وصل و همکاری در منطقه است. 2017-08-23

آقای غنی در اظهار نظر درباره راهبرد تازه امریکا گفت که اکنون افغانستان توانسته به جهانیان بفهماند که این کشور نقطه‌ی همکاری‌های منطقه‌یی است.

ارگ از راهبرد امریکا برای حمایت افغانستان استقبال کرد 2017-08-22

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ی گفته است که رییس جمهور غنی از تصمیم امریکا به عنوان یک متعهد دوارمدار و شریک جنگ در برابر تروریسم استقبال می‌کند.

not selected