ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

ولایاتی شمالی صحنه نبرد سخت شورشیان با نیروهای امنیتی

۱۳۹۶-۰۵-۱۴

شورای ولایتی جوزجان می‌گوید ولسوالی آقچه‌ی این ولایت در آستانه‌ی سقوط است و در کنار آن منطقه‌ی میرزا‌ولنگ ولسوالی صیاد سرپل نیز به دست طالبان افتیده است.

بخش های مختلف شمال کشور همین اکنون در بد ترین وضعیت امنیتی قرار دارند. شورای ولایتی جوزجان میگوید که ولسوالی آقچه این ولایت در آستانه ی سقوط است و اگر به آن توجه نشود، در زودترین فرصت به تصرف مخالفین مسلح خواهد آمد.

همزمان با این، مسئولان محلی سرپل نیز از سقوط منطقه راهبردی میرزا ولنگ ولسوالی صیاد این ولایت خبر می‌دهند که در نتیجه ی آن 7 پولیس محلی و دو فرد ملکی تاکنون کشته شده اند.

حلیمه صدف کریمی عضو شورای ولایتی جوزجان می‌گوید:" از پنج روز به این‌سو ولسوالی اقچه در وضعیت بد امنیتی قرار دارد و اهالی این ولسوالی کاملن بیجا شده اند و به ولایت‌های همجوار این ولسوالی آواره شده اند و تا فعلاً هیچ کمکی به این ولسوالی صورت نگرفته است."

در همین حال لطف الله عزیزی والی جوزجان برای بهتر شدن امنیت و سرکوب کردن مخالفین اطمینان می‌دهد. آقای عزیزی می‌گوید:" نیروهای امنیتی به زودی عملیات تصفیوی را در مناطقی که تحت تسلط مخالفین مسلح است آغاز می‌کند."
کمی دورتر از آقچه منطقه‌ی مهم میرزا ولنگ ولسوالی صیاد سرپل با درگیری چندین ساعته، به دست طالبان سقوط کرده است و در نتیجه ده‌ها خانواده نیز از خانه‌های شان متواری شده اند.

مسوولان محلی سرپل می‌گویند که در این درگیری هفت پولیس محلی به شمول یک نظامی و دو فرد ملکی نیز کشته شده اند و تلفات سنگین نیز به گروه طالبان وارد شده است.

ذبیح الله امانی سخنگوی والی سرپل گفت:" گروه‌های هراس افگن به تصرف ولسوالی یکاولنگ تعدادی از مردم محل را تیرباران کرده اند و تعدادی از مردم محل را باخود به یک جای نا معلوم برده است."

در پی نا امنی‌های شمال، شاهراه کابل - بغلان نیز ناامن است و به گفته مقام‌های امنیتی مخالفین مسلح هر از گاهی دست به حمله‌های تهاجمی و دزدانه می‌زنند.

در حال حاضر نبرد سخت و سنگین در ولایت‌های سرپل، جوزجان و بغلان میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان ادامه دارد که زیان‌های زیادی به افراد ملکی وارد کرده است.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

آسیای میانه در تهدید فعالیت هرا‌س‌افکنی 2018-05-23

وزیر دفاع روسیه می‌گوید، وضعیت در افغانستان به‌سوی ثبات پیش نمی‌رود و گروه‌های تروریستی درپی نفوذ به آسیای میانه از خاک افغانستان اند.

تجاوز گروهی بر یک دختر خورد سال در هرات 2018-05-23

مسوولان بیمارستان هرات می‌گویند، وضعیت روحی این دختر خوب نیست و اکنون زیر درمان قرار دارد.

حکومت در کار کمیسون انتخابات مداخله می‌کند 2018-05-23

قانون‌گذاران می‌گویند، حکومت با تعیینات اخیر در سکتورهای امنیتی در تلاش منهدسی انتخابات است و بار دیگر با رای شهروندان خیانت صورت خواهد گرفت.