ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

همکاری در تأمین امنیت، اولین خواست رییس‌جمهور غنی از روحانی

۱۳۹۶-۰۵-۱۴
18 روز

رییس جمهورغنی که صبح امروز وارد تهران شد در دیدار با حسن روحانی بر گسترش همکاری‌ها در زمینه‌ی اقتصاد، امنیت و ترانزیت صحبت کرد.

 

رییس جمهور کشور که برای شرکت در مراسم سوگند وفاداری حسن روحانی بامداد امروز (شنبه، 14 اسد) به تهران رفت در دیدار با آقای روحانی بر تحکیم روابط بین دو کشور و توسعه همکاری‌ها تأکید کرد.

در خبرنامه‌ی ارگ ریاست جمهوری آمده است که رییس جمهور ایران با اشاره به حوادث اخیر تروریستی در افغانستان با رییس جمهور غنی ابراز همدردی کرد و از همکاری کشورش برای تأمین امنیت کشور اطمینان داده است.

آقای روجانی در دیدار با رییس جمهور غنی گفت:" ایران و افغانستان با داشتن فرهنگ مشترک کشورهای دوست و برادر هستند. برای ما داشتن روابط با افغانستان از اهمیت ویژه‌ی برخوردار است. امنیت افغانستان برای ما مهم است و ایران آماده است دراین زمینه با این‌کشور همکاری کند."

از سوی هم رییس جمهور ایران با اشاره به ایجاد کمیته‌ی مشترک همکاری میان کابل و تهران در زمینه‌های مختلف ابراز امیدواری کرد که این کمیته‌ی مشترک بتواند کارهای خود را به زودی تکمیل کرده و در زمینه‌های مختلف فرهنگی، بازرگانی، امنیتی و اقتصادی مؤثر واقع شود.

درهمین حال رییس جمهور غنی تأمین امنیت مرزهای دو کشور را برای جلوگیری از فعالیت مافیا و قاچاق‌بران ، مهم خوانده است.

آقای غنی در مورد تأمین همکاری ایران در تأمین امنیت کشور گفت:" امنیت مرزی برای افغانستان مهم است. قاچاقبران و مافیای اقتصادی می‌خواهند مرزها را نا امن بسازند  و برای نگهداری از مرزها ما خواستار همکاری مشترک دو کشور هستیم. ما همچنان کوشش می‌کنیم که در بین افغانستان، ایران و آسیای مرکزی و چین یک نقطه اتصال واقع شویم."

قرار است آقای غنی شام امروز در مراسم تحلیف رییس جمهورایران اشتراک کند و همچنان گفته شده است که رییس جمهور با شماری از بازرگانان افغان در تهران نیز دیداری خواهد داشت.
عکاس: الهام حسین قاطع

نگرانی دیدبان شفافیت افغانستان از وضعیت مراکز صحی در کشور 2017-08-23

دیدبان شفافیت افغانستان طی یک تحقیق در ۱۸۴ مرکز صحی در ۸ ولایت کشور یافته است که به دلیل وزارت صحت این ولایت‌ها با کمبود پزشکان مسلکی مواجه است.

غنی: افغانستان نقطه وصل و همکاری در منطقه است. 2017-08-23

آقای غنی در اظهار نظر درباره راهبرد تازه امریکا گفت که اکنون افغانستان توانسته به جهانیان بفهماند که این کشور نقطه‌ی همکاری‌های منطقه‌یی است.

ارگ از راهبرد امریکا برای حمایت افغانستان استقبال کرد 2017-08-22

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ی گفته است که رییس جمهور غنی از تصمیم امریکا به عنوان یک متعهد دوارمدار و شریک جنگ در برابر تروریسم استقبال می‌کند.

not selected