ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

استعفای نوازشریف با حکم رد صلاحیت اش از سوی دادگاه

۱۳۹۶-۰۵-۰۶

دادگاه عالی پاکستان، نخست وزیر این‌کشور را در ارتباط با رسوایی پرونده پانامه مجرم شناخته و رد صلاحیت کرد. در پی اعلام این حکم، نواز شریف استعفا کرد.

 

براساس گزارش‌ها؛ پنج قاضی دادگاه عالی پاکستان به ریاست قاضی آصف سعید خوسا این تصمیم مهم را اعلام کردند.

در پی اعلام رد صلاحیت نواز شریف، نیروهای امنیتی حضور سنگینی در شهرهای راولپندی و اسلام‌آباد دارند و تجمعات بیش از پنج نفر هم ممنوع شده است.

بر اساس حکم دیوان عالی، نواز شریف دیگر تا آخر عمر حق ندارد فعالیت سیاسی داشته باشد. هم‌چنان بر اساس حکم دادگاه نواز شریف و خانواده‌اش ممنوع‌الخروج شده‌اند.

دادگاه عالی پاکستان در اپریل سال جاری میلادی اعلام کرد که شواهد کافی برای برکناری نواز شریف، نخست وزیر در ارتباط با اتهاماتی که علیه خانواده‌اش و فساد مالی آن‌ها مطرح شده، در دست ندارد و دستور داد تا برای بررسی این پرونده تیم تحقیق تشکیل شود.

این تیم متشکل از بازرسان غیرنظامی و نظامی متوجه شدند که یک تناقض آشکار میان درآمدهای خانواده نوازشریف در گزارشی که به دادگاه در اوایل ماه جاری میلادی ارائه شده، وجود دارد.

خانواده شریف این ادعاها را مکررا رد کرده‌اند، حزب حاکم (مسلم لیگ پاکستان) شاخه نواز در ماه جاری میلادی گزارش این تیم را رد کرد و آن را بیهوده و بی‌اساس خواند.

دادگاه عالی در اپریل سال جاری میلادی حکم کرد که به دلیل نبود شواهد کافی نمی‌تواند نوازشریف را از سمت نخست وزیری کنار بزند؛ اما دستور داد تا هیات تحقیقاتی را در این باره انجام دهد.

این تیم مشترک تحقیقاتی در ماه جاری میلادی در گزارش ۲۵۴ صفحه‌ای خود اعلام کرد که دارایی‌های خانواده نواز شریف با درآمدهایشان برابری نمی‌کند. این هیأت همچنین مریم شریف دختر نوازشریف را به مالکیت آپارتمان‌هایی در انگلستان متهم کرده است.

با رای امروز دیوان عالی، نواز شریف دیگر حق ندارد تا آخر عمر فعالیت سیاسی داشته باشد. این برای بار سوم است که نواز شریف نمی‌تواند دوره ۵ ساله کاری خود را به پایان برساند.

وی دو بار دیگر در دهه ۹۰ میلادی نخست وزیر پاکستان شد و هر دوبار از مقامش عزل شد.

اما حزب شریف (حزب مسلم لیگ)، می‌تواند تا انتخابات بعدی که در سال ۲۰۱۸ برگزار می‌گردد در قدرت باقی بماند. رای دادگاه عدم صلاحیت شخص نواز شریف را اعلام کرده و در عمل پارلمان منحل نشده است.

هنوز مشخص نیست، چه کسی جانشین نواز شریف می‌شود؛ اما در روزها گذشته از افرادی مانند "شهباز شریف، (برادر نواز شریف) و چودری نثار از اعضای حزب نام برده شده است.

دیوان عالی پاکستان همچنین وزیر دارایی پاکستان را سلب صلاحیت کرده است.

تاکنون در پاکستان هیچ نخست‌وزیر غیرنظامی نتوانسته است دوره پنج ساله نخست‌وزیری را تکمیل کند.

سایت خبری آرزو

 
عکاس: الهام حسین قاطع

حمله مهاجمان بر دفتر سازمان حمایت ازکودکان در جلال آباد 2018-01-24

مسوولان محلی ننگرهار تایید می‌کنند که صبح امروز گروهی از مهاجمان مسلح بالای دفتر صندوق حمایت از کودکان در شهر جلال آباد حمله نمودند.

وقوع دو انفجار پی‌هم در شهر جلال آباد 2018-01-23

حمله گروهی مهاجمان مسلح در شهر جلال آباد تاکنون 12 زخمی برجا مانده است. این حمله در نزدیک دفتر سازمان حمایت از کودکان صورت گرفته است.

ارسال تجهیزات نظامی بیشتر آمریکا به افغانستان 2018-01-23

آمریکا تصمیم دارد تا از مسیرهای جدید تجهیزات نظامی بیشتر را به افغانستان بفرستد.