ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

وزارت داخله به دلیل فساد 5 میلیارد افغانی بدهکار است

۱۳۹۶-۰۴-۲۷
یک ماه پیش

معین تأمیناتی وزارت امور داخله می‌گوید به دلیل فساد گسترده در 135 قرارداد طی سال‌های 1391 الی 1394، این وزارت 5 میلیارد افغانی بدهکار است.

 

حمید طهماسی معین تأمیناتی وزارت امور داخله می‌گوید که بدهکاری این وزارت به علت فساد در قراردادهای است که در سالهای گذشته عقد گردیده اند.

وی تأکید می‌کند که دوام کمک‌های جامعه‌ی جهانی، مشروط بر مصرف کمک‌ها به گونه‌ی شفاف آن می‌باشد.

آقاری طهماسی می‌گوید،  وزارت امور داخله، دو ممیز  چهار میلیارد افغانی از درک ۶۵ پرونده‌ی تعمیراتی بدهکار است که این مقروضیت‌ها بر می‌گردد به قراردادهای سال‌های ۱۳۹۳ تا ربع اول ۱۳۹۵.

دلیل این بدهکاری‌های بلند دولت چه بوده است؟

آقاری طهماسی می‌گوید:" کسانی‌که قبل از ما مسوولیت اجرای وظایف را داشتند، متأسفانه مسوولیت شان را در وقت و زمانش انجام ندادند و این سبب شد که وزارت امور داخله از وجه قراردادها باید مقروض شود. فساد در گسترده در پروژه‌ها و در قراردادها های مربوط به تعمیرات و تحکیمات بوده است."

آقای طهماسی می‌گوید، موجودیت فساد در برخی از این پرونده‌ها بیشتر است و تا زمانی‌که قناعت کشورهای کمک کننده به خاطر شفافیت کامل قراردها حاصل نشود، پول آنان پرداخت نخواهد شد.

طهماسی می افزاید که جامعه‌ی جهانی برای تمویل و تجهیز نیروهای امنیتی به خصوص وزارت امور داخله متعهد است ولی این تعهدات از خود شرایط دارد اینکه، شفافیت و حسابدهی کامل در مصرف بودجه و پول پرداخت شده از طرف جامعه‌ی جهانی وجود داشته باشد.

با این همه پیش ازین رییس جمهور غنی وزارت امور داخله را از فاسدترین وزارت‌ها خوانده و بر پیکار با پدیده‌ی فساد تاکید کرده بود.

هرچند حکومت برای مبارزه با فساد نهادهای موازی را نیز ایجاد کرده، اما باورها اینست که هنوز دامنه‌ی فساد از نهادهای دولتی برچیده نشده است.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

نگرانی دیدبان شفافیت افغانستان از وضعیت مراکز صحی در کشور 2017-08-23

دیدبان شفافیت افغانستان طی یک تحقیق در ۱۸۴ مرکز صحی در ۸ ولایت کشور یافته است که به دلیل وزارت صحت این ولایت‌ها با کمبود پزشکان مسلکی مواجه است.

غنی: افغانستان نقطه وصل و همکاری در منطقه است. 2017-08-23

آقای غنی در اظهار نظر درباره راهبرد تازه امریکا گفت که اکنون افغانستان توانسته به جهانیان بفهماند که این کشور نقطه‌ی همکاری‌های منطقه‌یی است.

ارگ از راهبرد امریکا برای حمایت افغانستان استقبال کرد 2017-08-22

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ی گفته است که رییس جمهور غنی از تصمیم امریکا به عنوان یک متعهد دوارمدار و شریک جنگ در برابر تروریسم استقبال می‌کند.

not selected