ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

انتقاد شدید از عدم رسیدگی به پرونده‌های خشونت علیه خبرنگاران

۱۳۹۶-۰۲-۲۷

دیدبان حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان می‌گوید که بیش از ۵۰۰ پرونده‌ی خشونت وجود دارد و حکومت تنها نتیجه‌ی ۲۰ پرونده را برای آنان فرستاده است.

 

اخیراً حکومت وحدت ملی به ۲۰ پرونده‌ی خشونت علیه خبرنگاران که شامل شش قتل می‌شود، رسیده‌گی نموده و نتیجه‌ی آن‌را با نهادهای حامی رسانه‌ها شریک ساخته است.

نهادهای حامی رسانه‌ها با آن‌که از آغاز کار حکومت در مورد بررسی قضایی خشونت علیه خبرنگاران ستایش می‌کنند؛ اما این اقدام را قابل قبول جامعه خبرنگاری ندانسته و از حکومت به شدت انتقاد می‌کنند.

مجیب خلوتگر، رییس اجرایی دیدبان حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) امروز (چهارشنبه ۲۷ ثور) در یک نشست خبری از کارکرد حکومت و نهادهای عدلی و قضایی در زمینه‌ی عدم رسیدگی به پرونده‌های خشونت علیه خبرنگاران به شدت انتقاد کرد.

وی تصریح کرد: "از آغاز کار رسیده‌گی به قضایی خشونت علیه خبرنگاران ستایش می‌کنیم؛ اما این اقدام قابل قبول نیست و قناعت ما را حاصل نمی‌کند. ما بیشتر از ۵۰۰ قضیه که باید بررسی شود را داریم؛ اما حکومت نتایج بیست قضیه را به ما فرستاده است".

آقای خلوتگر افزود، این مورد نشان‌دهنده‌ی آنست که حکومت، وزارت داخله و دادستانی به دیده‌ی کم به این پرونده‌های نگریسته است.

او گفت که از میان ۷۰ پرونده‌ی قتل تنها به ۶ قضیه آن پرداخته شده است.

رییس اجرایی نهاد نی همچنان از قیمت بالای انترنت و سرعت ضعیف آن انتقاد کرد.

به گفته وی، ۹۱ درصد از استفاده کننده‌گان انترنت از خدمات انترنتی ناراض هستند و قیمت انترنت در افغانستان نسبت به کشورهای نیز همسایه به مراتب هنگفت است.

بر اساس گزارش‌ها؛ هم اکنون چهار میلیون شهروندان که بیشتر در مراکز ولایات زندگی می‌کنند، از انترنت استفاده می‌نمایند و نرخ خدمات انترنی نسبت به همسایه‌های افغانستان بلند است؛ اما وزارت مخابرات می‌گوید که در تلاش کاهش قیمت انترنت در کشور هستند.

فردوس پیرزاده – سایت خبری آرزو 

 
عکاس: الهام حسین قاطع

عطامحمد نور: با ارگ به توافق رسیده ایم . 2018-03-21

عطا محمد نور یکبار دیگر به تنش‌های اخیر میان حزب جمعیت و ارگ اشاره کرده می‌گوید به زودی نتایج توافقات میان این حزب و ریاست جمهوری اعلام خواهد شد.

نخستین حمله انتخاری در 1397؛ پنجاه کشته و زخمی 2018-03-21

مسوولان امنیتی می‌گویند هدف انتحار کننده مراسم نوروز در زیارت سخی کابل بود که پیش از این رسیدن به هدف خودش را در جاده دانشگاه کابل منفجر ساخت.

بلخ آماده‎ای برگزاری مراسم نوروز است 2018-03-20

مقام‎ها در وزارت امور داخله می‎گویند تدابیر شدیدی امنیتی در ولایت بلخ روی دست گرفته تا مردم با خاطر آرام از این جشن باستانی تجلیل کنند.