ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

آمار قربانیان ناشی از ریزش برف در کشور به ۱۰۷ نفر رسید

۱۳۹۵-۱۱-۱۸

رییس اجراییه می‌گوید که بر اثر برف‌باری‌ها و سردی هوا در چند روز گذشته، ۱۰۷ نفر جان باخته اند. بیشترین تلفات را باشندگان ولایت نورستان متقبل شده‌اند.

 

عبدالله عبدالله، رییس اجراییه در جلسه‌ی شورای وزیران، از افزایش تلفات ناشی از برف‌باری‌ها، برف‌کوچ‌ها و سردی هوا در چند روز گذشته خبر داد.

وی گفت که در نتیجه ریزش شدید برف‌ها ۱۰۷ تن کشته شده و تعدادی زیادی هم زخمی شده است. به باور آقای عبدالله بیشترین تلفات را باشندگان ولسوالی برگ متال ولایت نورستان متقبل شده اند.

رییس اجراییه تأکید کرد که برف‌باری‌های اخیر در کشور بی سابقه بوده و ادارات ذیربط آمادگی کامل را برای عملیات نجات روی دست گرفته اند.

آقای عبدالله از شهروندان خواست که به پیام‌ها و اطلاعاتی که از سوی کمیته‌ی حالت اضطرار و مقامات مسوول به آنها داده می‌شود توجه جدی کرده و از رفت وآمد‌ها خود داری نمایند.

وی به مردم اطمینان داد که با باز شدن راه‌های مواصلاتی، در ساحات آسیب‌پذیر کمک‌های بشری توزیع خواهد شد.

آقای عبدالله تأکید کرد که روزگذشته برفباری در سرتاسر افغانستان صورت گرفته است؛ اما در ۲۲ ولایت ریزش برف شدید بوده است.

رییس اجراییه بیان داشت: "برفباری یک خبر خوش برای مردم افغانستان است؛ چون در سالهای قبل این برفباری‌ها کم بود و تاثیرات ناگوار داشت بالای ذخیره‌های آب، اما در عین حال تلفات و حوادث را نیز درپی داشت".

وی همچنین از هماهنگی ادارات ذیربط و والیان در ولایت‌ها ابراز قدر‌دانی کرده گفت که روز گذشته در اثر هماهنگی و همکاری ادارات صدها تن در نقاط مختلف کشور از برف‌کوچ های احتمالی نجات یافته‌اند.

آقای عبدالله بیان داشت که صبح امروز شاهراه سالنگ به روی ترافیک باز شده است و تلاش‌ها برای پاک کاری و باز کردن صدها کیلومتر جاده در نقاط مختلف کشور جریان دارد.

حکومت افغانستان می‌پذیرد که سنگینی ریزش برف بالاتر از حد آمادهگی‌های آنان بوده است.

بر علاوه‌ی برف‌باریهای شدید، برف کوچ‌ها نیز از اصلی‌ترین چالش است. براساس گزارش‌ها؛ در چند روز گذشته تنها سالنگ شمالی گواه سرازیر شدن ۵۶ برف کوچ بوده است.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

معرفی نشدن ناظران انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات 2018-10-09

ناظران داخلی و خارجی این روند از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.