ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

ثبت ۵۶۰ واقعه‌ی اقدام به خودکشی زنان در هرات

۱۳۹۵-۱۱-۱۴

مسوولان بیمارستان حوزوی هرات میگویند، از آغاز سال جاری تاکنون بیش از ۷۰۰ واقعهی اقدام به خود کشی را ثبت کرده که ۸۰ درصد آن توسط بانوان صورت گرفته است.

 

هرات طی سال جاری، بیشتر از دیگر ولایتها گواه رویدادهای خشونت علیه زنان بوده است.

به تازهگی مسوولان بیمارستان حوزوی هرات نیز از افزایش آمار خشونتها در این ولایت خبر میدهد.

محمدرفیق شیرزی، سخنگوی بیمارستان حوزوی هرات در گفتگو به آرزو تأکید کرد که از آغاز سال جاری آنان بیش از ۷۰۰ واقعهی اقدام به خودکشی را ثبت کردهاند که ۸۰ درصد آن مربوط زنان میشود.

بر اساس این آمار؛ از آغاز سال روان تاکنون ۷۰۰ نفر در ولایت هرات بر اثر حلق آویز، بلعیدن مواد مسموم کننده و خود سوزی اقدام به خودکشی نمودهاند که ۵۶۰ آنرا زنان و ۱۴۰ تن دیگر آن مردان هستند. از این میان ۳۰ زن و ۱۰ مرد به زندگی شان پایان دادهاند.

از سوی دیگر، آمار ریاست امور زنان هرات نیز حکایت از افزایش پروندههای خشونتها در سال جاری دارد.

محبوبه جمشیدی، رییس ادارهی امور زنان ولایت هرات تأکید کرد که در یازده ماه سال جاری ۹۰۰ مورد شکایت ثبت این اداره شده که ۴۰۰ مورد آن پروندهی جدی خشونت علیه زنان است.

به گفته وی، از این میان ۱۳ پروندهی قتل، ۹ قضیه خودکشی و ۱۸ پروندهی ازدواج اجباری میباشد.

اما، ماری میهنیار (دادستان محو خشونت علیه زنان در هرات) آمار ضد و نقیض بدست میدهد. خانم میهنیار افزود، آنان تنها ۲۶ مورد قتل را به ثبت رسانده اند که شامل قتل عمد و غیر عمد میشود.

در همین حال، سخنگوی والی هرات با رد این گزارشها میگوید که خشونتها در هرات نسبت به سال قبل کاهش قابل ملاحظهای داشته است.

جیلانی فرهاد میگوید که براساس آمار کمیسیون ولایتی منع خشونت علیه زنان؛ خشونت علیه زنان در هرات نسبت به سال پار ۲۰ درصد کاهش یافته است.

اما افزایش خشونت در برابر زنان هرات چیزی تازهای نیست. سال گذشته نیز این ولایت در مقایسه با دیگر ولایتها بیشترین آمار خشونت را در خود جا داده بود.

گفتنی است؛ فقر اقتصادی، ازدواجهای اجباری، عدم فرهنگ تحملپذیری و فرهنگ معافیت از عوامل اصلی خشونتها علیه زنان در این ولایت عنوان میشود.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

وزارت خارجه: ما روی یک برنامه صلح با پاکستان کار می کنیم. 2018-07-22

مقام ها در وزارت خارجه می گویند افغانستان و پاکستان روی ایجاد یک طرزالعمل مشترک برای دست یابی به صلح به توافق رسیده اند.

افغانستان دومین کشور خطرناک برای سرمایه گذاری در جهان 2018-07-22

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارش تازه اش نگاشته است که سرمایه گذاری و میزان تجارت در سال های اخیر به طور قابل ملاحظه کاهش یاقته است.

طالبان: ما مصروف گفتگوی غیر مستقیم با امریکا هستیم. 2018-07-21

یک منبع از گروه طالبان به تلویزیون ان بی اس تایید کرده که نمایندگان این گروه چند بار با مقام های امریکایی در افغانستان و کشورهای قطر دیدار داشته اند.