ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

ثبت ۵۶۰ واقعه‌ی اقدام به خودکشی زنان در هرات

۱۳۹۵-۱۱-۱۴

مسوولان بیمارستان حوزوی هرات میگویند، از آغاز سال جاری تاکنون بیش از ۷۰۰ واقعهی اقدام به خود کشی را ثبت کرده که ۸۰ درصد آن توسط بانوان صورت گرفته است.

 

هرات طی سال جاری، بیشتر از دیگر ولایتها گواه رویدادهای خشونت علیه زنان بوده است.

به تازهگی مسوولان بیمارستان حوزوی هرات نیز از افزایش آمار خشونتها در این ولایت خبر میدهد.

محمدرفیق شیرزی، سخنگوی بیمارستان حوزوی هرات در گفتگو به آرزو تأکید کرد که از آغاز سال جاری آنان بیش از ۷۰۰ واقعهی اقدام به خودکشی را ثبت کردهاند که ۸۰ درصد آن مربوط زنان میشود.

بر اساس این آمار؛ از آغاز سال روان تاکنون ۷۰۰ نفر در ولایت هرات بر اثر حلق آویز، بلعیدن مواد مسموم کننده و خود سوزی اقدام به خودکشی نمودهاند که ۵۶۰ آنرا زنان و ۱۴۰ تن دیگر آن مردان هستند. از این میان ۳۰ زن و ۱۰ مرد به زندگی شان پایان دادهاند.

از سوی دیگر، آمار ریاست امور زنان هرات نیز حکایت از افزایش پروندههای خشونتها در سال جاری دارد.

محبوبه جمشیدی، رییس ادارهی امور زنان ولایت هرات تأکید کرد که در یازده ماه سال جاری ۹۰۰ مورد شکایت ثبت این اداره شده که ۴۰۰ مورد آن پروندهی جدی خشونت علیه زنان است.

به گفته وی، از این میان ۱۳ پروندهی قتل، ۹ قضیه خودکشی و ۱۸ پروندهی ازدواج اجباری میباشد.

اما، ماری میهنیار (دادستان محو خشونت علیه زنان در هرات) آمار ضد و نقیض بدست میدهد. خانم میهنیار افزود، آنان تنها ۲۶ مورد قتل را به ثبت رسانده اند که شامل قتل عمد و غیر عمد میشود.

در همین حال، سخنگوی والی هرات با رد این گزارشها میگوید که خشونتها در هرات نسبت به سال قبل کاهش قابل ملاحظهای داشته است.

جیلانی فرهاد میگوید که براساس آمار کمیسیون ولایتی منع خشونت علیه زنان؛ خشونت علیه زنان در هرات نسبت به سال پار ۲۰ درصد کاهش یافته است.

اما افزایش خشونت در برابر زنان هرات چیزی تازهای نیست. سال گذشته نیز این ولایت در مقایسه با دیگر ولایتها بیشترین آمار خشونت را در خود جا داده بود.

گفتنی است؛ فقر اقتصادی، ازدواجهای اجباری، عدم فرهنگ تحملپذیری و فرهنگ معافیت از عوامل اصلی خشونتها علیه زنان در این ولایت عنوان میشود.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

حضور امریکا به تقویت داعش در افغانستان انجامیده است 2018-04-23

حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور می‌گوید با حضور امریکا به نام مبارزه با تروریزم در افغانستان، گروه تروریستی داعش در این کشور ظهور کرد.

نُه سرباز در بادغیس توسط طالبان کشته شدند 2018-04-23

مسوولان محلی بادغیس می‌گویند طالبان شب هنگام حملات تهاجمی را بر شماری مرکزهای ثبت نام رای دهندگان در منطقه باغبان شهر قلعه نو راه انداخته اند.

تقویم برگزاری انتخابات پارلمانی اعلام شد 2018-04-22

بر بنیاد این تقویم، ثبت نام نامزدان برای انتخابات مجلس نماینده‌گان و شوراهای ولسوالی‌ها به تاریخ پنجم ماه جوزا آغاز تا 22 همین ماه ادامه می‌یابد.