ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

متوقف شدن فعالیت شماری از موسسات در پی ناامنی در هلمند

۱۳۹۵-۱۱-۰۲

مسوولان شماری از نهادهای داخلی و خارجی و میگویند که بنابر افزایش تهدیدهای امنیتی این موسسات روند کاری شان را متوقف ساختهاند.

 

در دو سال گذشته؛ ولایت هلمند گواه بی پیشنهترین نبردها بوده که حتی برخی از مناطق آن میان نیروهای امنیتی و گروههای جنگجو دست به دست شده است.

براساس گزارشها؛ در حال حاضر نیز بخشهای از جغرافیایی این ولایت در کنترول مخالفان مسلح دولت است و درگیریها به شدت ادامه دارد.

در کنار دیگر چالشها، اکنون گزارشها حاکی از آنست که ناامنیهای فزاینده دراین ولایت سبب متوقف شدن فعالیت برخی از موسسات خارجی و داخلی شده است.

بریابی هلمند، مسوول موسسه کاردیف در ولایت هلمند در این خصوص گفت: "یکی از عوامل مسدود شدن موسسات خارجی و ناامنی است. عامل دوم تهدید طالبان است که این گروه گفته اند ناامنی بیشتر در بزرگراهها ایجاد میکنند و عامل سوم این که سفارت امریکا نیز اعلام کرده که خطر تهدید وجود دارد. جمع این موارد سبب شده که برخی از پروژهها در هلمند متوقف شوند".

گفته میشود که ۱۷ موسسه خارجی و داخلی در هلمند فعالیت دارند؛ اما بنابر افزایش ناامنیها، درب برخی ازین موسسات بسته شده است.

کریم اتل، عضو شورای ولایتی هلمند هم با تأکید بر این موضوع میگوید که مسدود شدن این موسسات سبب بیکاری دهها نفر نیز در این ولایت شده است.

درهمین حال، مسوولان محلی هلمند میگویند که مسدود شدن این موسسات موقتی بوده و با پایان یافتن عملیات تصفیهوی در نقاط ناامن این ولایت، این موسسات دوباره به فعالیت شان آغاز خواهند کرد.

عمر زواک، سخنگوی والی هلمند تصریح کرد: "پس از عملیات تصفیهوی این موسسات دوباره فعالیت خود را آغاز میکنند. مشکل که ایجاد شده موقتی است و بزودی حل میشود".

ناامنیهای اخیر در نقاط مختلف کشور به ویژه هلمند ضربات مهلکی را بر پیکیر اقتصادی واجتماعی وارد کرده است.

اکنون خواستها براینست که حکومت و نهادهای امنیتی بیش از هر زمان دیگر، تأمین امنیت را در اولویت قرار داده و با استفاده از فرصت زمستان بر نابودی لانههای هراسافکنان بی درنگ تلاش ورزند.

 




عکاس: الهام حسین قاطع

وزارت خارجه: ما روی یک برنامه صلح با پاکستان کار می کنیم. 2018-07-22

مقام ها در وزارت خارجه می گویند افغانستان و پاکستان روی ایجاد یک طرزالعمل مشترک برای دست یابی به صلح به توافق رسیده اند.

افغانستان دومین کشور خطرناک برای سرمایه گذاری در جهان 2018-07-22

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارش تازه اش نگاشته است که سرمایه گذاری و میزان تجارت در سال های اخیر به طور قابل ملاحظه کاهش یاقته است.

طالبان: ما مصروف گفتگوی غیر مستقیم با امریکا هستیم. 2018-07-21

یک منبع از گروه طالبان به تلویزیون ان بی اس تایید کرده که نمایندگان این گروه چند بار با مقام های امریکایی در افغانستان و کشورهای قطر دیدار داشته اند.