ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

اعتراض‌ها در پیوند به افزایش کشتارهای دسته‌جمعی و زنجیره‌ای

۱۳۹۵-۱۰-۲۰

شماری از اعضای مجلس نمایندگان در اعتراضی به کشتار دسته‌جمعی معدن‌چی‌های بغلان می‌گویند که "حکومت مردم را مجبور نسازد که خود امنیت خود را بگیرند".

 

افراد نقاب پوش، یکبار دیگر یکتن از کارمدان معدن ذغال سنگ دره صوف سمنگان را تیرباران کردند.

محمدحسین یکی از معدنی‌چی‌ها در سمنگان بود که دو ماه پیش از سوی افراد نقاب پوش از معدن ذغال سنگ دره صوف روبوده شده بود و اکنون جسد وی بدست خانواده اش آمده است.

اسماعیل برادر مقتول امروز (دوشنبه) در تجمعی اعتراضی در این خصوص گفت: این افراد برای آزادی برادرش از خانواده‌ی ما مبلغ بزرگ پول درخواست کرده بود. اما ما که نتوانستیم پول برای افراد اختطاف‌چی بدهیم، آن‌ها برادریم ما را به قتل رسانده‌اند.

طاهره از نزدیکان محمدحسین گفت که دولت باید مجرمین را به جزای اعمال شان برسانند.

روز جمعه نیز افراد مسلح ناشناس ۱۴ معدنچی را در مسیر بغلان تیرباران کرده‌اند که از این میان ۱۱ تن کشته و سه تن دیگر مجروح شده‌اند.

کشتار دست‌جمعی مردم بی‌گناه، جنایت افراد مسلح غیر مسوول و آدم ربایی‌ها در بخش‌های از کشور، به نگرانی جدی نماینده‌گان مجلس مبدل شده است.

صادقی‌زاده نیلی، عضو مجلس نمایندگان در این مورد گفت: "از حکومت افغانستان می‌خواهیم که اگر برای مردم افغانستان ایجاد کار نمی‌تواند، مردمی مظلومی که برای کار از مناطق مرکزی  به معدن زغال سنگ می‌روند، حکومت باید امنیت آن‌ها را تأمین نمایند".

ریحانه آزاد دیگر عضو مجلس نمایندگان که دراین تجمعی اعتراضی سخن می‌زد، تأکید کرد که صبر مردم لبریز شده و حکومت مردم را مجبور نسازد که خود اقدام به اتخاذ امنیت شخصی شان بکنند.

درهمین حال، نجیب‌الله دانش (معاون سخنگوی وزارت امور داخله) می‌گوید که تأمین امنیت شهروندان در اولویت کاری این وزارت قرار دارد و نیروهای امنیتی شبانه روزی برای این مورد تلاش می‌کنند.

بارها افراد تفنگ‌دار ناشناس در بزرگ‌راه‌های کشور دست به کشتار افراد بی‌گناه، آدم ربایی‌ها و دزدی زده‌اند. دراین خصوص خواست شهروندان اینست تا نهادهای امنیتی مسوول جلو فعالیت مخرب این افراد را بگیرند.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

معرفی نشدن ناظران انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات 2018-10-09

ناظران داخلی و خارجی این روند از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.