ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

خواست‌ها بر همکاری مداوم جامعه جهانی با افغانستان

۱۳۹۵-۱۰-۱۶

بانوی نخست کشور می‌گوید، برقراری صلح آرزوی دیرینه‌ی افغان‌هاست و کشورهای بیرونی برای رقابت‌های سیاسی خود نباید آتش نبرد را در افغانستان شعله‌ور بسازند.

 

امروز (پنج‌شنبه) نخستین انستیتوت تخصصی صلح، رسانه و حکومت‌داری خوب در کابل افتتاح شد.

محمدسرور دانش (معاون ریاست جمهوری) که در این محفل سخنرانی می‌کرد، با اشاره به پیوند مستحکم چهار عنصر صلح، رسانه، حکومت‌داری خوب و مطالعات تحقیقی و تخصصی، اظهار داشت: "رسانه مهم‌ترین پشتوانه‌ی صلح و حکومت‌داری است و حکومت‌داری بستر مناسب را برای رسانه فراهم می‌کند."

وی با اشاره به اهمیت رسانه در زنده‌گی امروزی گفت: "رسانه دیگر تنها رکن چهارم دموکراسی نیست؛ بلکه جزئی از زنده‌گی روزمره‌ی انسان امروز است و بدون آن زنده‌گی اجتماعی امکان‌پذیر نیست."

وی همچنین به رسالت و اهداف رسانه‌ها اشاره کرد و گفت: "آگاهی‌دهی و بیدارگری، ژورنالیزم تحقیقی، احترام گذاشتن و حفظ منافع ملی، تقویه‌ی روحیه نیروهای امنیتی کشور و گسترش اخلاق رسانه‌یی از مهم‌ترین اهداف و رسالت‌های یک رسانه است."

سرور دانش همچنان گفت که رسانه‌ها نقش عمده‌ای در تطبیق مذاکرات صلح دارند.

از سوی دیگر، رولا غنی (بانوی نخست کشور) تأمین صلح در کشور را یکی از نیازهای اصلی شهروندان خوانده و از کشورهای منطقه و جهان خواست تا برای منافع کشوری شان، افغانستان را به میدان رقابت‌ها مبدل نسازند.

وی همچنین تأکید کرد که جامعه‌ی جهانی افغانستان را در برقراری صلح و ثبات به گونه‌ی صادقانه همکاری کند.

در همین حال، احمدکمیل میر شادبیک (رییس انستیتوت تخصصی صلح) می‌گوید که هر گونه مذاکره در راستای صلح باید بر منافع ملی استوار باشد.

آقای شادبیک تصریح کرد که در روند صلح نباید دستاوردهای یک و نیم دهه‌ی گذشته قربانی شود.

اشتراک کننده‌گان این مراسم به این باورند که نقش رسانه‌ها در نهادینه‌سازی روندهای دموکراتیک، صلح و ذهنیت بخشیدن شهروندان برای منافع ملی، می‌تواند تأثیرگذار باشد.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

معرفی نشدن ناظران انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات 2018-10-09

ناظران داخلی و خارجی این روند از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است

نتایج آزمون کانکور سال 1397 خورشیدی امروز اعلام شد 2018-08-01

از میان 170 هزار تن که در آزمون کانکور شرکت کرده بودند، 138 هزار تن آن موفق شدند به موسسات تحصیلات علای و نیمه عالی دولتی راه یابند.

دور چهارم مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا برگزار می شود 2018-07-31

دور چهارم گفتگوهای میان طالبان و دیپلومات های امریکایی پیش از فرا رسیدن عید قربان برگزار خواهد شد.