ویدیوها


ویژه
چکیدۀ خبرها
خبرها
خدمات

پرتگال قهرمان پانزدهمین جام؛ شب رویایی رونالدو

۱۳۹۵-۰۴-۲۱

تیم ملی فوتبال پرتگال با پیروزی یک بر صفر مقابل فرانسه در مرحلۀ نهایی رقابت‌های یورو 2016، اولین جام قهرمانی دراین مسابقات را بالای سر برد.

 

فینال مسابقات یورو 2016 فرانسه، از ساعت 11:30 شب گذشته به وقت کابل در استدیوم "استادو فرانس سن دنیس" میان فرانسه میزبان و پرتگال برگزار شد.

این دو تیم در پایان 90 دقیقه  تن به تساوی بدون گل دادند و بازی به وقت‌های اضافه کشیده شد که در نتیجه پرتگال با تک گل ادِر در دقیقه 109 به برتری یک بر صفر دست پیدا کرد.

پیروزی دراین بازی، اولین قهرمانی رونالدو در بازی‌های ملی بود.

این فوق ستاره که در دقیقه 24 بازی به دلیل مصدومیت زمین را ترک کرده بود با کمک یارانش به این افتخار با ارزش دست پیدا کرد. وی در لحظه‌ای که از زمین خارج شد، اشک ریخت؛ اما در پایان این اشک‌ها با شادی همراه شد.

در دقیقه 10 بازی پایت  بازیکن فرانسوی‌ها روی رونالدو مرتکب خطا شد و این فوق ستاره پرتگالی از زمین بازی بیرون رفت و پس از چند دقیقه مداوا دوباره وارد زمین شد؛ اما با تحمل درد بازی را پیگیری کرد تا این‌که دوباره با چشمانِ اشک آلود بازی را ترک کرد.

رونالدو با آن‌که قصد داشت با وجود مصدومیت بازی را ادامه دهد؛ اما درد او از ناحیه زانو به اندازۀ بود که نتوانست بازی را ادامه دهد و در عوض، ریکاردو کوارشما به جای او وارد زمین شد.

پس از این اتفاق، بازی آرام شد تا این‌که در دقیقه 33 بازی سیسو کو در محوطه جریمه صاحب موقعیت شد؛ اما باز هم دروازه‌بان پرتگال مانع گلزنی خروس‌ها شد.

 در نهایت نیمه نخست با تساوی بدون گل به پایان رسید.

بازی در نیمه دوم متعادل تر دنبال شد و هر دو تیم نتوانستند موقعیت‌های خوبی را ایجاد کنند.

در دقیقه 67 بازی گریزمن موقعیت خوبی داشت که بار دیگر این فرصت را از دست داد و ضربه سر او با اختلاف کمی از بالای دروازه پاتریسیو به بیرون رفت.

جیرود مهاجم خروس‌ها هم در دقیقه 74 صاحب فرصت گلزنی شد که پاتریسیو بازهم واکنش خوبی داشت و مانع باز شدن دروازه اش در این دقیقه شد.

پس از آن پرتگالی‌ها هم روی دروازه فرانسه فشار وارد کردند؛ اما دروازه‌بان فرانسه مانع گول زنی پرتگالی‌ها در 90 دقیقه بازی شد.

در لحظاتی پایانی دو تیم موقعیت‌های خوب گل زنی بدست آوردند؛ اما این موقعیت‌ها یکی پی دیگر از دست رفت تا این‌که بازی در 90 دقیقه با نتیجۀ بدون گل به پایان برسد و تکلیف تیم قهرمان در وقت‌های اضافه مشخص شود.

در 15 دقیقۀ اول وقت‌های اضافه، ضربه ی سر پپه به طرز خطرناکی از کنار دروازه فرانسه عبور کرد، اما بعد ازاین فرصت بازی آرام دنبال شد و در نهایت نیمه اول وقت های اضافه هم بدون گل به پایان رسید.

در نیمه دوم پرتگالی‌ها فشار خود را بیشتر کردند تا این‌که در دقیقه 109، ادر که به جای سانچز وارد زمین شده بود با یک شوت از پشت محوطه جریمه دروازه فرانسه را گشود و پرتگال جلو افتاد.

پس از این گل، رونالدو که روی نیمکت بود به کنار زمین آمد و به بازیکنان داخل زمین روحیه داد.

فرانسوی‌ها که در خانه بازی می‌کردند تلاش  کردند تا گل تساوی را به ثبت برسانند؛ اما کاری از پیش نبردند و در نهایت پرتگال با پیروزی یک بر صفر قهرمان یورو 2016 شد و به اولین قهرمان اش دست پیدا کرد. پرتگال در سال 2004 نیز در فینال این رقابت‌ها رسیده بود، اما در مقابل یونان شکست خورد.

در پایان این بازی جالب، پپه مدافع پرتغال به عنوان بهترین بازیکن زمین شناخته شد. انتونیو گریزمن به عنوان برترین گل‌زن این رقابت‌ها و رنو سانچز بهترین بازیکن جوان یورو لقب گرفتند.

پس از قهرمانی پرتگال در بازی نهایی، برج ایفل هم به رنگ پرچم پرتگال درآمد.

 
عکاس: الهام حسین قاطع

عطامحمد نور: با ارگ به توافق رسیده ایم . 2018-03-21

عطا محمد نور یکبار دیگر به تنش‌های اخیر میان حزب جمعیت و ارگ اشاره کرده می‌گوید به زودی نتایج توافقات میان این حزب و ریاست جمهوری اعلام خواهد شد.

نخستین حمله انتخاری در 1397؛ پنجاه کشته و زخمی 2018-03-21

مسوولان امنیتی می‌گویند هدف انتحار کننده مراسم نوروز در زیارت سخی کابل بود که پیش از این رسیدن به هدف خودش را در جاده دانشگاه کابل منفجر ساخت.

بلخ آماده‎ای برگزاری مراسم نوروز است 2018-03-20

مقام‎ها در وزارت امور داخله می‎گویند تدابیر شدیدی امنیتی در ولایت بلخ روی دست گرفته تا مردم با خاطر آرام از این جشن باستانی تجلیل کنند.